Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oscar 2016: Najlepší herci v hlavných úlohách

február 25, 2016 - 16:44
Už v nedeľu 28. februára zistíme, ktorý z hercov sa môže pýšiť titulom najlepší z najlepších. Tohtoročná konkurencia medzi mužskými súťažiacimi je naozaj veľká.

Snáď ani medzi jeho konkurentmi v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa nenájde niekto, kto by Oscara nedoprial Leonardovi DiCapriovi.

oscar2016_herci_hlavna_uloha_002.jpg

Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio
Foto: 
SITA/AP
Leonardo DiCaprio drží Zlatý glóbus za herecký výkon vo filme The Revenant

Štyridsaťjedenročný herec získal už 6 oscarových nominácií, no doposiaľ nepremenil ani jednu na víťazstvo. Fanúšikovia šarmantného starého mládenca si myslia, že si zlatú sošku zaslúžil už za účinkovanie vo filmoch Vlk z Wall Street či Veľký Gatsby (nezískal ani nomináciu). Kritici však prilievajú olej do ohňa tvrdením, že vo filme Revenant: Zmŕtvychvstanie, nepodal oscarový výkon. Leonardo DiCaprio im môže s prehľadom povedať, že mu na zlatú sošku nezostalo miesto na poličke. Revenant mu priniesol neuveriteľných 14 ocenení, vrátane Zlatého glóbusu, Ceny Britskej filmovej akadémie a ceny SAGA.

oscar2016_herci_hlavna_uloha_006.jpg

Eddie Redmayne
Eddie Redmayne
Foto: 
SITA/AP
Eddie Redmayne

Proti najžiadanejšiemu starému mládencovi sa postaví Eddie Redmayne, ktorého pred účinkovaním vo filme Teória všetkého, poznal len málokto. Avšak za stvárnenie fyzika Stephena Hawkinga si skutočne zaslúžil Oscara. Vyhral ho v roku 2015 a stal sa ôsmym najmladším hercom, ktorý kedy získal zlatú sošku. Tentoraz zažiaril vo filme Dánske dievča, kde stvárnil slávneho maliara Einara Wegenera, z ktorého sa postupne stane žena. Problematika zmeny pohlavia je stále chúlostivou témou a Eddie opäť ukázal, že zo svojej postavy dokáže vytiahnuť maximum.

oscar2016_herci_hlavna_uloha_010.jpg

Matt Damon
Matt Damon
Foto: 
SITA/AP
Matt Damon

Matt Damon, ktorý získal nomináciu za film Marťan, má na konte 4 oscarové nominácie a jednu výhru, nie však za herecký výkon, ale za scenár k filmu Dobrý Will Hunting. Za herecký výkon vo filme Marťan bol nominovaný na 7 ocenení, z toho dvakrát vyhral (Zlatý glóbus a Cenu národného výboru recenzentov).

oscar2016_herci_hlavna_uloha_014.jpg

Michael Fassbender
Michael Fassbender
Foto: 
SITA/AP
Michael Fassbender

Michael Fassbender sa vo svete filmu objavil až v roku 2007 a okrem hollywoodskych veľkofilmov účinkoval aj v nezávislých filmoch. Napriek tomu za pomerne krátky čas získal 2 nominácie na Oscara (vedľajšia úloha vo filme Dvanásť rokov otrokom v roku 2014 a hlavná úloha vo filme Steve Jobs v roku 2016), 3 nominácie na Zlatý lóbus a 3 na Cenu Britskej filmovej akadémie. Ak sa mu podarí poraziť známejších hereckých kolegov, získa prvé významné ocenenie.

oscar2016_herci_hlavna_uloha_019.jpg

Bryan Cranston
Bryan Cranston
Foto: 
SITA/AP
Bryan Cranston

Najstarší z hercov nominovaných v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe je päťdesiatdeväťročný Bryan Cranston. Živí sa aj dabingom, ako scenárista, režisér a producent. Okrem toho účinkoval v divadelnej hre All The Way, za ktorú získal ocenenie Tony. Preslávil sa najmä televíznymi úlohami, napríklad stvárnením Waltera Whitea v seriáli Breaking Bad. Účinkoval vo filmoch Zachráňte vojaka Ryana, Argo, či Godzilla z roku 2014 a za svoju dlhú kariéru získal štyri ceny Emmy a jeden Zlatý glóbus. Svoju prvú nomináciu na Oscara si vyslúžil stvárnením Daltona Trumba, legendárneho scenáristu 20. storočia. Možno mu práve jeho skúsenosti s písaním scenárov pomohli vžiť sa do roly. 

Máte svoj tip na víťaza?

- - Inzercia - -