Dnes je pondelok, 18.november 2019, meniny má: Eugen
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bezbariérovosť je na Slovensku stále na zlej úrovni

máj 11, 2016 - 16:43
Telesne postihnutí majú problém s prístupom do verejných budov, škôl, zdravotníckych zariadení aj vlakov a ani naše hlavné mesto nie je výnimkou.

Na Slovensku sa robí na debarierizáciu spoločnosti len veľmi málo, pričom prístupnosť verejných budov a priestranstiev pre zdravotne postihnutých je na nízkej úrovni. V Správe o dodržiavaní ľudských práv vrátane rovnakého zaobchádzania v Slovenskej republike to konštatuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. "Tento rok sme si posvietili na tému prístupnosti, debarierizácie spoločnosti a osobnej mobility, ktorú hodnotíme ako absolútne poddimenzovanú z hľadiska Slovenskej republiky, poskytovateľov tovarov a služieb, z hľadiska verejných priestranstiev a inštitúcií, ako je napríklad územná samospráva, ktoré by sa mali v maximálnej možnej miere zapodievať odstraňovaním prirodzených bariér v slovenskej spoločnosti," povedal Tomáš Földes zo strediska.

V oblasti autobusovej dopravy v minulom roku stredisko zaznamenalo pomerne významné zmeny voči zdravotne postihnutým najmä v Bratislavskom kraji. Autobusová doprava tu bola pre telesne postihnutých dlhodobo zdarma, po zmene sa ale zaviedla maximálne 90-percentná zľava. V rámci Bratislavského kraja sú však zvýhodňovaní len tí, ktorí majú v tomto kraji trvalý pobyt, obyvatelia iných krajov tieto zľavy nemajú, čo považuje stredisko za znevýhodňujúce a diskriminačné. Magistrát hlavného mesta Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj preto vyzvalo odstrániť tieto diskriminačné podmienky. 

Čo sa týka bariér pri prístupe do úradov aj na Slovensku platí Dohovor OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím, podľa ktorého treba vytvoriť maximálne podmienky pre prístup týchto ľudí do verejných budov. Ich rekonštrukcie by mali prebiehať tak, aby boli s využitím hlavných vstupov prístupné skutočne každému vrátane ľudí na vozíku, mamičiek s kočíkmi či ľudí s barlami. Földes v tejto súvislosti priznal, že takéto rekonštrukcie môžu byť finančne náročné. Mnohé úrady však napriek opakovaným upozorneniam zo strany strediska prístup pre zdravotne postihnutých zatiaľ neumožnili. Ako príklad uviedol budovu hlavnej pošty v Košiciach, ktorej vchod je pre postihnutých a ťažko mobilných pre schody úplne neprístupný. Stavebný zákon zo 70. rokov minulého storočia bol podľa Földesa naposledy modifikovaný pred 16 rokmi a v tejto legislatíve sa preto nenachádzajú nové zásady, ktoré priniesol Dohovor OSN. Od novej vlády stredisko očakáva novelizáciu Stavebného zákona tak, aby boli do nej premietnuté všetky zásady a požiadavky na odstránenie bariér. 

Správa sa zaoberá aj problematikou železničnej prepravy osôb so zdravotným postihnutím. "Človek pripútaný na invalidný vozík musí Železničnú spoločnosť Slovensko požiadať o prepravu vlakom 48 hodín vopred. Len 14 železničných staníc na Slovensku je pripravených plnohodnotne vyjsť v ústrety telesne postihnutému občanovi," zdôraznil Földes. Jedinou novinkou podľa neho je uverejnenie telefónneho kontaktu na zabezpečenie prepravy telesne postihnutých na informačných tabuliach na staniciach. Podobná situácie je aj v prípade prepravcu RegioJet, kratšia je len lehota na oznámenie zámeru cestovať vlakom. Földes na záver dodal, že nedostatočná je bezbariérovosť aj v školských a zdravotníckych zariadeniach. 

- - Inzercia - -