Dnes je štvrtok, 09.február 2023, meniny má: Zdenko
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Konferencia TEDxBratislava predstaví zaujímavé osobnosti

jún 13, 2016 - 07:00
TEDxBratislava 2016 prinesie približne 650 divákov, 15 zaujímavých rečníkov z celého sveta a tiež umelecké vystúpenia a bohatý sprievodný program
Foto: 

 Príbehy ľudí, ktorí aj napriek nevyspytateľným okolnostiam nestrácajú energiu meniť svet, ponúkne siedmy ročník konferencie TEDxBratislava. Na podujatie, ktoré sa uskutoční v nedeľu 3. júla v novej budove Slovenského národného divadla na Pribinovej ulici v Bratislave, sa už dá zaregistrovať, a to na webstránke http://www.tedxbratislava.sk. Známe sú už mená 14 rečníkov a mená ďalších postupne zverejnia do konca júna.

Multižánrová konferencia tak medzi iným ponúkne názory genetika Mosheho Szyfa, ktorý je jedným z priekopníkov epigenetiky, na to, ako môže sociálne prostredie v rannom detstve ovplyvniť DNA. O tom, ako zmenil jeho život útok na nórskom ostrove U toya a prečo sa vydal na cestu boja proti extrémizmu, sa s publikom podelí Bjorn Ihler. Aké je byť astronautom žijúcim na Marse povie astrobiologička Michaela Musilová, ktorá absolvovala simulovanú misiu na marťanskej púštnej výskumnej stanici v USA. Svojím hudobným vystúpením rozžiari sálu slovenská speváčka Jana Kirschner. O tom, že cesta hľadania šťastia môže byť tŕnistá, prídu porozprávať autori knižného bestselleru “Wellness Sydrom” Carl Cederström a André Spicer. Na TEDxBratislava 2016 sa bude hovoriť aj o prelomovom výskume Alzheimerovej choroby, o cohousingu ako riešení hľadania ideálneho bývania, takisto o uchovávaní umenia v digitálnej dobe a aj o tom, ako bicyklovanie vytvára ekonomickú hodnotu. prispieva k rastu našej ekonomiky, priblížila program konferencie Denisa Sabová. 

Okrem hlavného programu ponúka podujatie tradične sprievodný program v prestávkach. Tento rok budú návštevníci konferencie medzi iným čítať živé knihy, vyfarbovať gigantickú omaľovánku či zisťovať, čo všetko už zabudli z chémie. Konferencia sa tiež bude dať sledovať naživo na webe http://www.tedxbratislava.sk, kde možno nájsť podrobné informácie o programe. 

Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých cieľom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samostatne organizované podujatia, nesú značku TEDx, kde x znamená nezávisle organizované podujatie TED, uvádza sa na webstránke tedxbratislava.sk. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývané známe osobnosti, aby predniesli svoju 18-minútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Na konferenciách TED vystúpili napríklad Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Nandan Nilekani, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende či Gordon Brown.

- - Inzercia - -