Dnes je nedeľa, 18.august 2019, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Na Slovensku pravidelne daruje krv jedna pätina ľudí

jún 22, 2016 - 06:15
V budúcnosti plánujú darovať krvnú plazmu najviac ľudia vo veku 18 až 24 rokov, a to 44,5 %. Prieskum vychádza z údajov od GfK.

Na Slovensku pravidelne daruje krv alebo krvnú plazmu jedna pätina ľudí, častejšie darujú pravidelne krv mladí ľudia vo veku 18 až 39 rokov, zatiaľ čo vekom podiel pravidelných darcov krvi klesá. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK Slovensko. Za posledný rok darovala krv takmer tretina darcov

"Hlavným dôvodom na darovanie krvi alebo krvnej plazmy je u obyvateľov Slovenska až v 88 percentách vôľa pomáhať iným ľuďom a 15,7 percenta ľudí ju daruje na základe osobnej skúsenosti, ktorú mali so záchranou vlastného života či zdravia,“ vysvetlila Sandra Katrincová z GfK Slovakia. 

Ľudia, ktorí krv nezvyknú darovať, majú najčastejším obavy z odberu krvi (40 percent), ale sú aj takí, ktorí majú strach z injekčnej striekačky (18,8 percent). Veľkú skupinu "nedarcov“ tvoria ľudia so zdravotnými problémami, pre ktoré krv darovať nemôžu (37 percent). 

V budúcnosti plánuje krvnú plazmu darovať vyše jedna pätina ľudí - najviac vo veku 18 až 24 rokov (44,5 percenta) a takmer jedna tretina ľudí vo veku 25 až 39 rokov.

- - Inzercia - -