Dnes je streda, 17.október 2018, meniny má: Hedviga
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

SNG predstaví hlavný program kunsthalle na jeseň

august 06, 2016 - 12:29
Slovenské centrum vizuálnych umení, ktorého súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava, prešlo zo správy Národného osvetového centra pod Slovenskú národnú galériu k 1. júlu

Všetky dohodnuté výstavy Domu umenia / Kunsthalle Bratislava, ktoré boli v čase preberania zmluvne podchytené, sa budú realizovať, to sa týka iba priestoru Lab-u na prízemí Domu umenia, informovala Slovenská národná galéria (SNG). Webstránka kunsthalle avizuje od 30. septembra do 20. novembra výstavu geometrických malieb a inštalácií talianskej umelkyne Esther Stocker nazvanú Z budúcnosti. Veľké výstavné projekty na prvé poschodie Domu umenia na Námestí SNP, v ktorom Kunsthalle Bratislava ako súčasť Slovenského centra vizuálnych umení sídli, budú jasné v blízkej budúcnosti. "Na začiatku jesene by sme chceli mať pripravený výstavný plán na ďalší rok," avizuje SNG.

Slovenské centrum vizuálnych umení (SCVU), ktorého súčasťou je aj Dom umenia / Kunsthalle Bratislava (KHB) sa presunulo zo správy Národného osvetového centra pod Slovenskú národnú galériu k 1. júlu tohto roka. Ako ďalej uviedla SNG, "samotný prevod správy z NOC na SNG si nevyžiadal náklady navyše, práve naopak, niektoré činnosti, ktoré KHB vykonávala, sa zlacnia, keďže ich bude zabezpečovať SNG". Generálna riaditeľka NOC Jana Kresáková doplnila, že na 2. polrok 2016 sa rozpočet SNG v súvislosti s delimitáciou SCVU zvýši o nevyčerpané peniaze na činnosť SCVU v roku 2016. Konkrétne ide o finančné prostriedky z medzinárodného grantu od generálneho sponzora SCVU - Tatrabanky. Zároveň sa do rozpočtu SNG prevedú prostriedky, ktoré zo štátneho rozpočtu dostalo NOC na činnosť SCVU v druhom polroku 2016. "Ministerstvo kultúry SR znížilo rozpočet NOC o príspevok zo štátneho rozpočtu o 91 892,00 eur (vrátane mzdových prostriedkov) a o 13 481,52 eur určených na realizáciu prioritného projektu SCVU v roku 2016. O tieto sumy sa zvýši rozpočet SNG na činnosť SCVU," konkretizovala šéfka NOC Jana Kresáková. O rozpočte SCVU, a teda aj kunsthalle rozhodne zriaďovateľ - Ministerstvo kultúry SR v závislosti od schváleného štátneho rozpočtu. 

V rámci Slovenského centra vizuálnych umení prešlo z NOC pod národnú galériu k 1. júlu 14 zamestnancov. "Organizačná zmena, ktorú sme prijali k 1. októbru, niektoré pozície ruší a niektoré nové zas vytvára a od 1. októbra bude v rámci SCVU o dvoch zamestnancov menej," doplnila SNG. Galéria zabezpečí niektoré pozície, ktoré SCVU nemalo vytvorené, ako je napríklad požiarna ochrana, bezpečnosť či personalistika. "Momentálne pracujeme na vlastnej IT sieti, pretože sme zistili, že táto problematika nebola vôbec v SCVU riešená a stav je v rozpore s bezpečnostným projektom, aj s akoukoľvek praktickosťou," dodala národná galéria. 

Kunsthalle v Bratislave vznikla v januári 2014 z rozhodnutia Ministerstva kultúry (MK) SR ako súčasť novej inštitúcie - Slovenského centra vizuálnych umení. SCVU bolo začlenené pod Národné osvetové centrum. Stalo sa tak najmä z toho dôvodu, že kunsthalle dostala k dispozícii výstavné priestory NOC v jeho bratislavskom sídle v Dome umenia na Námestí SNP. Po dvojročnom pôsobení SCVU pod NOC sa verejne začalo diskutovať o odchode SCVU pod inú inštitúciu. To, že SCVU by malo byť delimitované pod Slovenskú národnú galériu od 1. júla 2016 potvrdila 6. mája na tlačovej besede v NOC generálna riaditeľka sekcie umenia a štátneho jazyka MK SR Zuzana Komárová. Delimitácia sa podľa jej slov pripravovala na základe opakovaných požiadaviek vedenia SCVU, čo na tlačovej besede potvrdila aj riaditeľka NOC Jana Kresáková. Predstavitelia SCVU a ďalší členovia petičného výboru následne označili zjednotenie Slovenského centra vizuálnych umení a jeho galérie - Domu umenia / Kunsthalle Bratislava so SNG za "nesystémový a zbytočne komplikovaný krok". Z toho dôvodu spísali petíciu za osamostatnenie kunsthalle ako "logické dokončenie procesu začatého v roku 2014". Napriek ich snahám o osamostatnenie sa SCVU stalo od 1. júla súčasťou SNG. Národná galéria ešte 6. mája, v reakcii na protesty vedenia SCVU dementovala úvahy o zániku SCVU a kunsthalle. "Správy o zániku a zlúčení sa nezakladajú na skutočnosti, mechanizmus fungovania bude obdobný, ako doteraz, len metodická znalosť procesov, profesionálne zázemie, skúsenosť s produkciou výstav, bezpečnosťou výtvarných artefaktov je v prípade galérie iná, než u osvetového centra. K tomuto dočasnému riešeniu pristupujeme vecne a bez emócií - chceme konštruktívne riešiť nahromadené problémy," uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. 

- - Inzercia - -