Dnes je sobota, 21.september 2019, meniny má: Matúš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Svätí a Anjeli Doroty Sadovskej v Galérii Nedbalka

september 27, 2016 - 12:34
Galéria Nedbalka prináša do nedele výber z dvoch dlhodobých cyklov obrazov - Svätí a Anjeli známej výtvarníčky Doroty Sadovskej

Telo a jeho zobrazovanie je hlavným motívom diel slovenskej výtvarníčky s medzinárodným menom Doroty Sadovskej. Spoznať jej tvorbu bližšie sa dá do nedele 2. októbra v Galérii Nedbalka na Nedbalovej ulici 17 v bratislavskom Starom Meste. Výstava Dorota Sadovská - Anjeli a svätí, ktorú kurátorsky pripravila Katarína Bajcurová, predstavuje diela z dvoch maliarskych cyklov, ktorým sa Sadovská venuje už dlhší čas, a to z cyklov Svätí (od 1995) a Anjeli (od 2008). Ako ďalej informovala Štefánia Vargová z Galérie Nedbalka, výtvarníčka sa už dlhší čas pohybuje na rozhraní klasickej maľby a fotografie. "Upútala rýchlo po svojom debute netradičným zobrazením figúry vo väzbe na inovatívne a odvážne využitie ikonografie kresťanských svätcov," pripomína tlačová správa k výstave.

V Nedbalke sú obrazy Doroty Sadovskej komponované do inštalácií, ktoré kopírujú ústredný kruhový tvar galérie. Základným prvkom obrazov je obnažená ľudská figúra v perspektíve, alebo v netradičnej pohybovej akcii a skratke. Autorka svoje práce symbolicky dopĺňa žltou, bielou a belasou a kresťanskou ikonografiou. Postavy levitujúce v priestore v podobe svätcov či anjelských bytostí často však pripomínajú jej priateľov a známych. Sadovská ich fotograficky zaznamenáva v rozmanitých pozíciách. Typický je pre ňu prenos obrazu videného cez fotoaparát do maľby. "Ľudské konfrontuje s telesným, civilné so symbolickým, konkrétne s ireálnym a ideálnym, uchopiteľné s neuchopiteľným, aby vypovedala, či priblížila sa k postihnutiu odvekej otázky o vzťahu tela a ducha," dodáva o diele umelkyne galéria. K výstave vyšla publikácia s textami Kataríny Bajcurovej, Jarmily Bencovej, Lucie Mikloškovej, Zory Rusinovej, s básňami Petra Repku a Ivana Štrpku. 

Dorota Sadovská (1973) pochádza z Bratislavy. Študovala maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a vo Francúzsku. V obrazoch sa dlhodobo venovala téme svätých alebo anjelov, fascinuje ju tvárnosť ľudského tela. Ľudí, ľudské telo maľuje ako jednofarebné postavy bez odevu, čŕt tváre. Aj keď sa venuje hlavne maľbe, využíva aj iné médiá: fotografiu, video, kresbu a inštaláciu. Vystavovala na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Maďarsku, v Litve, v Českej republike, Mexiku, v Nemecku, Španielsku, Francúzsku, či vo Švajčiarsku, Taliansku alebo USA. Napríklad v lete 2013 zahalilo Sadovskej dielo "Spätosť" vyše 70-metrov vysokú viedenskú budovu Ringturm. Je laureátkou viacerých ocenení: Prix Noriac, Concours Jeunes créateurs arts plastiques, Conseil Général de la Haute-Vienne v Limoges (1998); Ceny Martina Benku (20078), Ceny Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca (2008); bola finalistkou súťaže Cena Oskára Čepana (1997, 1998, 1999, 2001), Maľba Nadácie VÚB v Bratislave (2007, 2008), Strabag Art Award vo Viedni (2010, 2011). Minulý rok získala Cenu Gerfried Stocker Award na Takamatsu Media Art Festivale v Japonsku. 

Galéria Nedbalka je nezisková organizácia, ktorá bola založená v roku 2012 s cieľom predstavovať verejnosti diela slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Snahou galérie je postupne zbierať, systematicky spracovávať a prezentovať výtvarné diela 20. storočia s presahom do konca 19. a začiatku 21. storočia, ktoré vznikli na Slovensku. Ťažisko zbierky spočíva v maľbe, ale sú v nej zastúpené aj socha a grafika. Galéria diela prezentuje prostredníctvom stálej expozície, krátkodobých výstav, odborných publikácií a výstavných katalógov. Primárne sa venuje výstavám slovenských autorov. Galéria Nedbalka je pre záujemcov otvorená denne okrem pondelka od 13:00 do 19:00. Viac o galérii možno nájsť na http://www.nedbalka.sk.

- - Inzercia - -