Dnes je streda, 18.september 2019, meniny má: Eugénia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Modrý salón začína sezónu revolučným textom

október 10, 2016 - 15:00
Hra Mier chatrčiam! Vojnu palácom! Georga Büchnera patrí medzi najrevolučnejšie nemecké texty, pre komornú scénu Činohry Slovenského národného divadla ju režíruje Ingrid Timková

 Na slovenskú premiéru revolučného textu Georga Büchnera Mier chatrčiam! Vojnu palácom! pozýva tento týždeň Činohra Slovenského národného divadla (SND). Naša prvá činoherná scéna uvedie titul významného nemeckého autora predrevolučného a tzv. predmarcového obdobia (obdobia pred marcom 1848, prijatím zákonov, ktoré ukončili absolutizmus v Rakúsko-Uhorsku) na komornej scéne Modrého salóna v premiére v stredu 12. októbra o 19:30, na svojej webstránke http://www.snd.sk o tom informuje národné divadlo. Titul v réžii Ingrid Timkovej dramaturgicky spracovala Miriam Kičiňová a pod scénu a kostýmy sa podpísala Ema Terenová. Na publikum čaká monodráma, teda hra pre jedného herca a stvárni ju Robert Roth. Po stredajšej premiére je titul tento mesiac v programe Modrého salóna už vo štvrtok 13. októbra o 19:30 a na budúci týždeň 20. októbra o 10:00 a 21. októbra o 19:30.

Georg Büchner (1813 – 1837) patrí medzi osobnosti nemeckej literatúry 19. storočia. Bol to autor - dramatik, prozaik a publicista, ktorý predbehol svoju dobu. "Tohto pozoruhodného autora však naplno objavilo až moderné divadlo. Odčítalo revolucionársky náboj jeho diel, progresívne myslenie, docenilo jeho bytostné zaujatie témou sociálnej spravodlivosti vo vleku historických procesov. Büchner zachytil iróniu i tragiku sveta v strohom, ale obraznom jazyku. A za veľmi krátky čas vytvoril zásadné diela," píše v anotácii k novinke SND. Národné divadlo pripomína, že Büchner mal iba 21 rokov, keď v roku 1834 založil ilegálnu revolučnú organizáciu Spoločnosť pre ľudské práva v Giessene a napísal pre ňu jeden z najrevolučnejších nemeckých textov vôbec. Mier chatrčiam! Vojnu palácom! (Posol hessenského vidieka) mu priniesol zatykač, prenasledovanie a útek. "Text naozaj prekvapil. Žiadne veľké slová, také zdevalvované 40 rokov po Veľkej francúzskej revolúcii, iba konkrétne čísla, mená a príklady. A predsa strhujúca výpoveď, jasný radikalizmus a odhalenie celého mechanizmu moci, politiky a vlády. Pred Veľkou francúzskou revolúciou boli sociálne nožnice roztvorené príliš široko. A dejiny sa zvyknú opakovať," dodáva divadlo. 

V rámci vzdelávacích projektov SND ponúka aj bezplatné večery k jednotlivým premiéram Činohry SND v Modrom salóne pod názvom INSIGHT premiéry. Najbližšie sa takéto stretnutie uskutoční 19. októbra o 19:30 a priblíži vznik a prípravy inscenácie pôvodnej slovenskej hry Zo života ľudstva. Publikum sa dozvie, aká je hra Pavla Weissa a aké sú režijné úvahy jej bosnianskeho režiséra Dina Mustafiča. O tom, akými témami bude žiť sezóna 2016/ 2017 v Činohre SND porozpráva dramaturg Peter Kováč, avizuje SND v programe Modrého salóna, http://www.snd.sk/?modry-salon.

- - Inzercia - -