Dnes je sobota, 21.september 2019, meniny má: Matúš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Divadlo Nová scéna oslavuje 70-tku

október 26, 2016 - 07:48
Okrúhle 70. narodeniny divadla Nová scéna pripomenie rad podujatí, medzi nimi aj výstavu 70 rokov Divadla Nová scéna / Divadlo v čase - čas v divadle a novembrový galakoncert

Jubilejných 70 rokov divadla Nová scéna na Kollárovom námestí v Bratislave pripomenie verejnosti rad podujatí. Jedným z nich je aj výstava Divadla Nová scéna / Divadlo v čase - čas v divadle, ktorú slávnostne otvoria vo štvrtok 27. októbra o 17:00 v kaviarni Thália Divadla Nová scéna. Výstava, ktorú pripravilo divadlo v spolupráci s Divadelný ústavom Bratislava, ponúkne materiály z archívu Divadelného ústavu, ako aj osobného archívu jeho pracovníčky Viery Helbichovej Vašekovej. V kaviarni Thália nájdu návštevníci 573 digitalizovaných fotografií, dobových dokumentov, scénických a kostýmových návrhov, agentúru SITA o tom informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák.

Autorom výtvarného a grafického riešenia je dlhodobý spolupracovník Novej scény architekt a scénograf Pavol Andraško. Podľa generálnej riaditeľky Novej scény Ingrid Fašiangovej je návrh Andraška zaujímavo zasadený do prostredia divadelnej kaviarne Thália, ktorá spolu s výstavou obnoví počas predstavení svoju činnosť. "Inovatívne poňatie výstavy zaujme nielen zvnútra, ale priaznivcov divadla osloví aj z ulice. Presvedčiť sa o tom bude možné celú jubilejnú sezónu 2016/ 2017, vždy hodinu pred predstavením," cituje tlačová správa k výstave Fašiangovú. 

Výstava je podľa jej kurátorky Zuzany Nemcovej Gulíkovej zostavená chronologicky. "Tvorbu divadla sme rozdelili do štyroch časových úsekov, ktoré rešpektujú dobové, administratívne i umelecké špecifiká divadla," cituje tlačová správa kurátorku výstavy. Expozícia tak ponúkne napríklad aj portréty významných režisérov, ktorí formovali súbory Novej scény. Pod vystavené fotografie sa podpísali Ctibor Bachratý, Pavol Breier, Tibor Huszár, Anton Sládek a ďalší fotografi. Na výstave sa ako kurátor popri Zuzane Nemcovej Gulíkovej podieľal aj Karol Mišovic. 

K jubileu pozýva Nová scéna na svojej webstránke aj na Slávnostný gala koncert. Koncert má dva termíny 29. a 30. novembra a okrem bývalých aj súčasných hviezd divadla avizuje Nová scéna ako hostí známych spevákov: Miroslava Dvorského, Adrianu Kohútkovú, Otokara Kleina, Filipa Tůmu, Jána Babjaka, Dušana Jarjabka a ďalších. Vystúpia v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou Zdeňka Macháčka. 

Základy pre vznik Novej scény siahajú do roku 1945. "Založeniu druhého divadla v Bratislave predchádzala rozsiahla výmena názorov v tlači, v ktorej sa vychádzalo z toho, že popri Slovenskom národnom divadle (SND) ako reprezentačnej národnej ustanovizni je potrebné aj divadlo pre široké vrstvy, ktoré by umožnilo rozšíriť žánrovú i štýlovú pestrosť a rozvinúť rôznorodé formy divadelného prejavu. Okrem toho SND neposkytovalo dostatok priestoru pre optimálne využitie hereckého súboru činohry a po roku 1945 sa zrušila aj opereta. Tieto skutočnosti podnietili skupinu členov činohry a bývalej operety SND prejsť do novoutvoreného divadla ako základné herecké jadro," píše sa o histórii divadla Nová scéne na jeho webstránke - http://www.nova-scena.sk/sekcie/kategoria/divadlo/historia/. Nová scéna pripomína, že medzi iniciátorov vzniku divadla patril aj herec činohry SND Martin Gregor. "Z kolektívu, rozšíreného o hercov z iných divadiel a z ochotníckych radov, boli utvorené dva súbory, 30-členný činoherný súbor vedený umeleckým šéfom Drahošom Želenským a 17-členný súbor hudobnej komédie vedený Františkom Krištofom Veselým. Hoci boli obidva súbory umelecky autonómne, Nová scéna patrila do roku 1951 do zväzku SND. Mala s ním jednotné administratívne vedenie, jednotnú hospodársku správu a závodnú radu. Od vzniku divadla až do roku 1951 nové divadlo pôsobilo pod názvom Nová scéna Národného divadla," píše sa ďalej o histórii divadla. Priestory pre nové divadlo vznikli po úprave bývalého kina Alfa v budove Živnodomu na Kollárovom námestí. Nová scéna tu začala 30. novembra 1946 premiérou Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy v réžii Drahoša Želenského a v budove pôsobí dodnes.

- - Inzercia - -