Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Banskobystrická opera uvedie v SND Jánošíka

november 08, 2016 - 07:17
Pod najnovšie naštudovanie opery Jána Cikkera Jánošík sa v Štátnej opere Banská Bystrica podpísal dirigent Marián Vach a režisér Roman Polák

Najnovšie spracovanie Cikkerovej opery Juro Jánošík z repertoáru banskobystrickej Štátnej opery si možno už v utorok 8. novembra pozrieť v Slovenskom národnom divadle (SND). Inscenácia mala premiéru v marci a do Bratislavy prichádza v rámci festivalu Epoché pri príležitosti Roka slovenskej hudby, informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Národné divadlo ju uvedie v svojom historickom sídle na Hviezdoslavovom námestí o 19:00.

Téma, ktorej protagonistom je Jánošík, našla odozvu v mnohých dielach a umeleckých podobách. V opere ju ako prvý spracoval Ján Cikker na libreto Štefana Hozu. Svetovú premiéru mala práve v historickej budove SND 10. novembra 1954 a stretla sa s dobrým prijatím. Tentoraz hudobne Cikkerovo dielo naštudoval dirigent Marián Vach a režíroval Roman Polák. Tím tvorcov, ktorý sa podpísal aj pod nové spracovanie Suchoňovej Krútňavy (2008) a Cikkerovej opery Coriolanus (2011), sa Jánošíkovi snažil dať takú podobu, aby oslovil súčasného diváka. Režisér Roman Polák sa podľa vlastných slov snažil Jánošíka preniesť do súčasnosti bez výrazných modernistických prvkov, ako tému konfliktu medzi vládcami a poddanými. "To, že počas inscenácie prechádzame z minulosti do súčasnosti, nie je prvoplánový režisérsky prostriedok. Je to spôsob, ako poukázať na to, že nožnice medzi bohatými a chudobnými sa v našej spoločnosti roztvárajú stále viac. Opera Juro Jánošík nie je historickým stereotypom - je to dielo, ktoré sa aktuálne prihovára súčasnosti," cituje tlačová správa vyjadrenie Poláka. V hlavnej úlohe v banskobystrickej inscenácii sa ako Juro Jánošík predstaví Michal Hýrošš. Scénu navrhol Jaroslav Valek, kostýmy Peter Čanecký, zbormajsterkou je Iveta Popovičová a choreografiu vytvorila Stanislava Vlčeková. 

Vstupenky na operu Jánošík sú dostupné online cez webstránku národného divadla http://www.snd.sk alebo v pokladniach divadla. Dajú sa aj rezervovať na bratislavskom telefónnom čísle: +421 2 204 72 289 alebo e-mailom na rezervacie@snd.sk.

- - Inzercia - -