Dnes je sobota, 25.september 2021, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

APARTMAN V HOTELI BRISTOL: Čierna komédia plná briskného britského humoru i temného smútku

november 11, 2016 - 15:24
Roald Dahl, britský spisovateľ, od narodenia ktorého uplynulo práve sto rokov, vie očariť svojou tvorbou malých i dospelých. Otvoriť niektorý zo slávnych titulov detských kníh, či niektorú zo štyroch zbierok poviedok pre dospelých, znamená stráviť inšpirujúce chvíle s briskným humorom, smiechom, ale aj smútkom... Najslávnejšie z poviedok vybral dramaturg Činohry SND Daniel Majling a pod názvom Apartmán v hoteli Bristol obohatia v dramatickej podobe repertoár našej prvej činohernej scény.
Foto: 

„Jeho poviedky sú zábavné. Vždy majú prekvapivú pointu, drsný humor a pikantné okolnosti deja. Človek si pri ich čítaní vychutnáva pôžitok z nečakaných zvratov, dobre vybudovaných point a živých, duchaplných dialógov. To, čo však Dahlovu tvorbu povyšuje nad bežné poviedky, ktoré zapĺňali stránky amerických pánskych časopisov, je temný podtón, ktoré jeho na prvý pohľad zábavné príbehy, majú,“ hovorí Daniel Majling v divadelnom mesačníku Portál. „Dahl využíva príbehovú schému: lovec chystá pascu, do ktorej sa napokon sám chytí, pretože – ako sa ukáže – lovená zver je v skutočnosti ešte rafinovanejším lovcom ako sám lovec.“ Autor adaptácie Dahlových poviedok Daniel Majling dodáva, že Činohra SND vzdáva hold výnimočnému spisovateľovi, ktorý umne spája dva póly – na pozadí bujarej radosti je akýsi temný, existenciálny smútok.

Na činohernej scéne sa ocitneme v luxusnom hoteli, kde sa na konci päťdesiatych rokov schádza pri príležitosti vernisáže obrazov nedávno zosnulého maliara viacero bizarných postáv – excentrickí boháči, hedonistickí svetobežníci, očarujúce ženy, stávkoví podvodníci, ale aj obyčajní hochštapleri a unavené manželské páry. Každý si so sebou prináša do hotela svoj príbeh a každá izba sa tak stáva dejiskom rozuzlenia jedného bizarného príbehu lásky, nevery, pomsty či zločinu.  

Inšpiračným zdrojom tvorby Roalda Dahla bol život sám, predovšetkým jeho život. V mladosti mu písanie slúžilo ako únik z reality a namiesto univerzity ho lákalo dobrodružstvo.

Prežil väčšinu svojho života vo vzrušujúcom prostredí Afriky, ako letecké eso na Blízkom východe, či ako diplomat, bonviván, špión, spisovateľ a scénarista v New Yorku, vo Washingtone a v Hollywoode, stal sa z neho aj anglický vidiečan...

Traduje sa, že písal od ôsmej ráno do jednej popoludní a  večer potom od ôsmej do polnoci. Pracoval systematicky - stále nosil so sebou svoje „Idea Books“ - zápisky, do ktorých si zaznačoval zárodky situácií, charakterov a myšlienok, o ktorých veril, že sa z nich môže zrodiť príbeh.

Osud bol k nemu v istých obdobiach veľmi krutý. Kontroverzný, ale aj veľkodušný Roald Dahl  však aj v najťažších životných situáciách uvažoval a konal racionálne. So svojím humorom nemal nikdy ďaleko k provokácií. Vedel pútavo rozprávať, čím si získal spoločnosť a očarúval dámy, ktoré mali na neho slabosť. Poznal sa osobne s Hamingwayom, Disneym, či Bernsteinom. Bol veľkým znalcom výtvarného umenia aj vážnej hudby, a okrem iných záľub choval a trénoval niekoľko dostihových psov.

Stretnutie s človekom takýchto kvalít musí byť vždy povzbudzujúce. Nečudo, že jeho poviedky  majú u čitateľov veľkú popularitu a stále vychádzajú v obrovských nákladoch.

Vzrušujúci večer inšpirovaný poviedkami Roalda Dahla ponúka Činohra SND v réžii Michala Vajdičku, na scéne Pavla Andraška. Hudbou ozvláštni večer Michal Novinski. Plejádu skvelých hercov do kostýmov odela Katarína Hollá. Predstavia sa vám Zdena Studenková, Kamila Magálová, Gabriela Dzuríková, Monika Hilmerová, Emil Horváth, František Kovár, Jozef Vajda, Marián Geišberg, Tomáš Maštalír, Ľuboš Kostelný, Daniel Fischer, Ondrej Kovaľ, Ivan Vojtek a ďalší.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

- - Inzercia - -