Dnes je pondelok, 22.január 2018, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kultúrny tip: Výstava optických diel Ašota Haasa

január 16, 2017 - 14:05
Optické diela slovenského výtvarníka Ašota Haasa predstaví od štvrtka 19. januára bratislavská galéria White & Weiss Contemporary Art.

White & Weiss Contemporary Art

Po výstavách v Londýne a v Prahe tak autor prinesie svoju novú tvorbu aj do Bratislavy. V sídle galérie na Grösslingovej 50 bude výstava Resonance of Sound otvorená do 3. marca, vždy od utorka do piatka od 13:00 do 18:00. Kinetické objekty mladého slovenského umelca odpovedajú na otázky, či má zvuk svetelný tvar a či sa dá zhmotniť svetlo, agentúru SITA o tom informovala Zuzana Weissova z White & Weiss Contemporary Art. 

2948.jpg

Foto: 
White & Weiss Contemporary Art

Vystavené diela sú síce optickými objektmi, vznikli však ako vibrujúci zvuk. Divák v nich môže interaktívne upravovať svetelnosť aj farebnú škálu objektov. Vzniká tak zaujímavý dialóg medzi tvorcom a návštevníkom, medzi dielom a okolím. 

Ako v tlačovej správe k výstave objasnil jej kurátor Vladimír Beskid, "na začiatku bol autorský projekt laserovej harfy (A x B x C, 2013), v ktorom divák slobodne prerušuje laserový lúč v priestore a v momente jeho fyzického kontaktu vytvára zvukovú stopu. Vzniká tak prenikavé prepojenie priestoru, pohybu a zvuku". Haas následne toto interaktívne vymedzenie priestoru skenuje a digitálne upravuje a vytvára svoje umelecké objekty. 

Ašot Haas (1981) študoval v rokoch 2000 až 2007 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde prešiel viacerými ateliérmi: Industrial Design Ferdinanda Chrenka, Transport Design Štefana Kleina, Glass Design Juraja Gavulu či Katedrou socha, objekt, inštalácia Juraja Meliša. Jeho tvorba sa pohybuje na hraniciach dizajnu, sochárstva a sklárskeho výtvarníctva. Pracuje s modernými technológiami a hľadá ich využitie vo výtvarnom umení. Umelec sa od skončenia vysokej školy zúčastnil na mnohých výstavách doma i v zahraničí. V roku 2016 úspešne prezentoval svoje diela nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj na Kube, vo Francúzsku a Anglicku.

- - Inzercia - -