Dnes je nedeľa, 31.máj 2020, meniny má: Petrana, Petronela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Galéria mesta Bratislavy pozýva na nové výstavy

január 28, 2017 - 11:38
Premeny kresliarskeho umenia od starej kresby po súčasnosť mapuje najnovšia výstava Galérie mesta Bratislavy (GMB).

Výstavu Uhľom, štetcom, skalpelom pripravila bratislavská mestská galéria v spolupráci s Muzeom umění Olomouc a záujemcovia ju do 16. apríla môžu nájsť v sídle GMB v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí. Kresbe je venovaná aj ďalšia výstava GMB mapujúca tvorbu výtvarníka Ivana Pavleho. Expozícia Kresby je priestoroch galérie v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 prístupná do 26. marca. Ako mimoriadne zaujímavú avizuje GMB aj svoju tretiu novú výstavu Život medzi -izmami, V sídelnej budove galérie v Mirbachovom paláci predstaví od 2. februára do 2. apríla diela z obdobia 30. rokov 20. storočia zo zbierok GMB a súkromných zberateľov. 

Výstava Kresby prezentuje len doposiaľ nevystavené či nepublikované kresby Ivana Pavleho. "Mimochodom, sám ich považuje za mimoriadne intímne a nikdy ich nepredáva," konštatuje v tlačovej správe k výstave jej kurátor Ivan Jančár, ktorý sa s Pavlem pozná prakticky od jeho ukončenia štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. "Už vtedy bol náruživým kresliarom, sám si podľa stredovekých receptúr vyrábal rôzne pastely, ktoré najlepšie vyhovovali jeho spôsobu kresby," spomína Jančár, ktorý je zároveň riaditeľom GMB. Pavle nekreslí konkrétne portréty a v jeho dielach sa nenachádza ani dej. Dej pre neho nie je podstatný, dôležitý je momentálny stav. Zároveň vo svojich kresbách verí na dnes už často zaznávaný ideál krásy. Mnohé sú založené na antickej predstave kalokagatie, rovnováhy duševnej a telesnej krásy, dodáva kurátor. 

Takmer paralelne je v Mirbachovom paláci GMB výstava zo zbierky kresby Múzea umění Olomouc Uhľom, štetcom, skalpelom. Môžeme na nej vidieť "majstrovské diela takých autorov ako Štursa, Filla, Kubišta, Šíma, Toyen, Zrzavý, Medek, Šimotová, Malich a mnohí ďalší. Aj táto výstava je jedným z dokladov špecifickosti a nezastupiteľnosti kresby", tvrdí Jančár. Jej návštevníci sa počínajúc dielami poslednej štvrtiny 19. storočia zoznámia najmä so všetkými základnými tendenciami umenia prvej polovice 20. storočia, od symbolizmu, cez secesiu, expresionizmus, kubizmus, civilizmus až po abstrakciu a surrealizmus. Zaujímavý umelecký zážitok sľubuje i výstava, ktorú GMB otvorí 2. februára v svojom sídle v Mirbachovom paláci Život medzi -izmami. Výstava predstaví dianie na umeleckej scéne v 30. a 40. rokoch na Slovensku so zreteľom na bohaté a pestré využitie prvkov -izmov v maliarstve a sochárstve. Ponúka 36 výborných a menej známych diel od 29 umelcov zo zbierok Galérie mesta Bratislavy a zo súkromných zbierok. 

- - Inzercia - -