Dnes je sobota, 24.august 2019, meniny má: Bartolomej
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

ČESKO-SLOVENSKÝ PLES: Vrchol česko-slovenskej plesovej sezóny

február 12, 2017 - 05:00
Česko-Slovenský ples, ktorému sa právom začína pripisovať titul prestížneho vrcholu českej i slovenskej plesovej sezóny, sa po ročnej prestávke opäť hlási o slovo. Ako každý rok sa uskutoční v týždni sviatku sv. Valentína, tentoraz v sobotu 18. februára. Na najvýznamnejšom spoločnom plese sa obe krajiny stretnú už tradične symbolicky v historickej budove pražského Obecného domu, kde bol v roku 1918 vyhlásený vznik Československej republiky.

Nadviazanie na históriu, oživenie a prehĺbenie tradícií

Česko-Slovenský ples nadväzuje na existenciu Slovenských plesov v Prahe (1969 – 2008, 2010), ktorých tradícia bola dlhšia než 40 rokov. Iba niekoľko podobných akcií sa môže pochváliť takou bohatou a kontinuálnou históriou. Myšlienka prehlbovať česko-slovenskú vzájomnosť vzišla 23. apríla 1969 v Černínskom paláci v Prahe na Hradčanoch. Prvý ročník uvádzali také osobnosti česko-slovenského kultúrno-spoločenského života, akými boli páni Miroslav Horníček, Milan Lasica a Július Satinský. Slovenský ples sa v Prahe odvtedy konal každoročne, a to až do roku 2008. Za tie roky sa uskutočnil napríklad v už spomínaných priestoroch Černínskeho paláca v sídle vtedajšieho federálneho Ministerstva zahraničných vecí (dnes sídla Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky), ďalej tiež v Obecnom dome, v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe, v Národnom dome na Vinohradoch, v Národnom dome na Smíchove, vo Varieté a v neposlednom rade v Hoteli Ambassador. Slávnostný spoločenský večer pravidelne usporadúval Klub slovenskej kultúry so sídlom v Prahe. O jeho oživenie sa ešte v roku 2010 pokúsila časť plesovej sekcie Klubu slovenskej kultúry, ktorá pripravila ples v priestoroch pražského Slovanského domu. Následne niekoľko rokov sa ples neuskutočnil, čím bola prerušená dlhoročná kontinuita. Ohromnú odvahu, vôľu a odhodlanie oživiť tradíciu pražského plesu Slovákov a Čechov mal v roku 2013 tím pod taktovkou spoločnosti ART OF WORD s.r.o., ktorý sa pustil do príprav a realizácie 1. ročníka novovzniknutého projektu Česko-Slovenský ples. Agentúra ART OF WORD s.r.o. bola hlavným usporiadateľom plesu v rokoch 2014 – 2016 a dovedna pripravila tri ročníky slávnostného bálu. Od druhého ročníka, konaného v roku 2015, tiež v spolupráci so spoločnosťou SLAVICA s.r.o. Súčasným hlavným organizátorom plesu sa stala novovzniknutá spoločnosť ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ktorá prikladá veľkú a dôležitú úlohu upevňovaniu česko-slovenských, resp. slovensko-českých vzťahov a vzájomnosti. Od roku 2016 pracuje intenzívne a kontinuálne na prípravách nastávajúceho 4. ročníka, ktorý sa bude konať už tento mesiac, 18. februára. A blížiace sa galapodujatie bude zvýraznené ešte väčším puncom jedinečnosti a pompéznosti. Práve zachovanie tradície, budovanie nadštandardných vzájomných medzinárodných vzťahov a symbolický historický význam podujatia sú dôvodom toho, že rovnako ako každý rok i tohtoročný ples sa uskutoční pod oficiálnou záštitou prezidentov oboch krajín, prezidenta Českej republiky J.E. pána Miloša Zemana a prezidenta Slovenskej republiky J.E. pána Andreja Kisku.

 

Prečo práve Obecní dům?

Spoločná história našich národov má veľmi silné korene. Náhodný preto nebol ani výber miesta pre uskutočnenie Česko-Slovenského plesu od prvého ročníka. Obecní dům, okrem toho, že patrí k najkrajším, najobdivovanejším a najreprezentatívnejším secesným budovám Prahy, má pre konanie plesu Čechov a Slovákov i symbolický význam. 6. januára 1918 v ňom bola podpísaná Trojkráľová deklarácia a 28. októbra 1918 vyhlásená Československá republika, ktorej jubilejné 100. výročie si pripomenieme na budúci rok. A práve z tohto dôvodu bol Obecní dům v Prahe vybraný ako najvhodnejšia lokalita pre realizáciu Česko-Slovenského plesu. Navyše Obecní dům vstúpil druhýkrát významne do histórie česko-slovenskej štátnosti prvými vyjednávaniami o páde komunizmu v Česko-Slovensku v novembri 1989.

Ve dvou se to lépe tančí

Česko-Slovenský ples sa stal značkou zaručenej kvality a prostredníctvom hlavného organizátora spoločnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ART OF WORD s.r.o., spoločnosti, ktorá založila Česko-Slovenský ples, produkčnej spoločnosti SLAVICA s.r.o. a spoluorganizátorov – Slovensko-Českej spoločnosti so sídlom v Prahe, Česko-Slovenskej spoločnosti so sídlom v Bratislave vrátane všetkých partnerov plesu ide nielen o prehĺbenie tradície, ale aj o najväčšie kultúrno-spoločenské stretávanie Čechov a Slovákov i priateľov českej a slovenskej kultúry v Česku a na Slovensku. Česko-Slovenský ples navyše obe krajiny prezentuje a propaguje. Prispieva k ďalšiemu porozumeniu medzi českým a slovenským národom a otvára možnosti nových formálnych a neformálnych stretnutí, upevňovania a budovania priateľstiev. Navyše ide o udalosť, ktorá predstavuje úsilie a odhodlanie zdôrazniť blízkosť a spolužitie Čechov a Slovákov v zjednotenej Európe. Slávnostný plesový večer je každoročne sprístupnený i návštevníkom iných národov a národností a v neposlednom rade tiež turistom starobylej a malebnej Prahy. Reprezentatívneho Česko-Slovenského plesu sa každoročne okrem širšej verejnosti zúčastňujú významné osobnosti politického, diplomatického, kultúrneho, podnikateľského a spoločenského života zo Slovenskej republiky, z Českej republiky a zo zahraničia. Spoločenský galavečer sa bude opäť niesť v duchu dobrých zvyklostí vo vzájomných priateľských vzťahoch medzi českým a slovenským národom.

Zaujímavosti o plese a rozmanitosť programu

Atmosféra Česko-Slovenského plesu je vždy výnimočná. Ples navštívi každý rok viac než tisíc hostí a účastníkov. Každý z návštevníkov má vždy zaistené miesto na sedenie, či už pri stoloch v jednotlivých sieňach a sálach, alebo na balkóne Obecného domu. Na plese každoročne vystúpi vyše dvesto umelcov rozličných hudobných žánrov na piatich pódiách. Za tri roky sa vystriedal celý rad interpretov populárnej, ľudovej a vážnej hudby. Od legiend česko-slovenskej hudobnej scény, ako sú Karel Gott, Olympic, Miroslav Žbirka, Marie Rottrová atď. cez mladé a vychádzajúce hviezdy ako napríklad Jana Kirschner, Desmod, Monika Bagárová, Otokar Klein, Marián Čekovský, Ondřej Ruml, Robo Opatovský až po folklórne súbory a cimbalové muziky naprieč obomi republikami. V duchu tradičného sloganu „Ve dvou se to lépe tančí“ aj na tohtoročnom plese budú do tanca spievať hlavné hviezdy večera – legenda českej a česko-slovenskej popmusic Helena Vondráčková, talentovaná slovenská speváčka Celeste Buckingham a 10-násobný držiteľ Ceny Anděl, titulu v kategórii spevák roka Dan Bárta. Keďže hudobný a tanečný program Česko-Slovenského plesu prebieha na niekoľkých pódiách, trojicu umelcov doplní rad ďalších známych interpretov a umelcov populárnej, vážnej i ľudovej hudby. Ples každoročne moderuje česko-slovenská žensko-mužská dvojica, vždy v opačnom garde. Tentoraz bude večerom sprevádzať šarmantná slovensko-česká dvojica Adela Banášová a Libor Bouček.

 

Kulinársky zážitok par excellence

Ako býva dobrým zvykom na najprestížnejších plesoch, za prvotriednym programom nesmie zaostať ani kulinárska stránka galavečera. Ústredný plesový slogan „To najlepšie z Česka a Slovenska“ sa premieta nielen v programe, ale i v plesovom menu. O pohodlie hostí sa stará rozsiahly catering, či už formou exkluzívnej večere so 6-chodovým menu v netradičnom „duet“ servise, alebo formou bufetových stolov so studeným i teplým občerstvením. V sieňach a sálach Obecného domu sa servíruje menu z dielne „Francouzské restaurace Art Nouveau”, pozostávajúce z exkluzívnych chodov, inšpirované gastronomickými tradíciami oboch republík. Novinkou ročníka 2017 je výrazné rozšírenie služieb gastronomického servisu. Po minulé ročníky bola servírovaná večera výhradne iba do hlavnej Smetanovej siene a od vlaňajška aj v Cukrárni. Tento rok bude servírovaná večera i v ďalších priľahlých sálach a sieňach plesu. Usporiadateľom záleží na tom, aby sa hostia cítili čo najkomfortnejšie a aby i v tomto bol ples unikátny.

Nová tradícia česko-slovenskej vzájomnosti pokračuje

Minulý ročník plesu priniesol unikátnu programovú novinku – poctu vybraným regiónom oboch krajín, ktorá sa stala novým rozmerom historickej idey česko-slovenskej vzájomnosti. Nositeľom tejto myšlienky sa stala prezentácia a propagácia jednotlivých krajských a partnerských miest a regiónov v rámci programu plesu. Ako prvé regióny z Českej republiky a zo Slovenskej republiky boli vo februári 2016 predstavené mesto Košice a Košický samosprávny kraj na slovenskej strane a štatutárne mesto Ostrava spolu s Moravskoslezským krajom na strane českej. Na blížiacom sa 4. ročníku Česko-Slovenského plesu bude prezentovaný za českú stranu plzenský región a na strane slovenskej región žilinský. Prezentáciou a propagáciou českých a slovenských regiónov usporiadatelia dávajú priestor budovaniu a prehlbovaniu vzťahov i v turistickom ruchu a cezhraničnej spolupráci.

A čo nás čaká o rok?

Budúci rok nás čaká pripomienka jubilejného 100. výročia založenia Československej republiky, ako aj 25. výročie vzniku dvoch nástupníckych štátov Česko-Slovenska, samostatných republík – Českej republiky a Slovenskej republiky. A práve 5. ročník prestížneho a reprezentatívneho Česko-Slovenského plesu bude jedným z kľúčových podujatí, ktorým si tieto výročia v roku 2018 obe naše krajiny pripomenú. Ale nepredbiehajme a tešme sa na to, čo o rok organizátori pre nás zaujímavého pripravia. Teraz máme pred sebou ešte len 4. ročník galavečera. Máme sa na čo tešiť, nad čím plesať.

- - Inzercia - -