Dnes je štvrtok, 20.február 2020, meniny má: Lívia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Divadlo Aréna opäť uvedie monodrámu o Dr. Jozefovi Tisovi

február 13, 2017 - 12:14
Divadlo Aréna uvedie obnovenú premiéru monodrámy TISO, v pôvodnom spracovaní s novým hlavným predstaviteľom – Mariánom Labudom mladším.

Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu v podaní Mariána Labudu ml

Dr. Jozef Tiso bol nesporne najtragickejšou postavou slovenských dejín. Kresťan a katolícky kňaz, ktorý zasvätil svoj život viere, ideálu, službe národu a neskôr slovenskej štátnosti. V mene svojho ideálu sa spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť.

tiso_divadloarena.png

Foto: 
Divadlo Aréna


Monodráma Tiso, premiérovaná 14. apríla 2005, otvorila sériu pôvodných slovenských hier Divadla Aréna so spoločensko-politickým obsahom pod názvom Občiansky cyklus, medzi ktoré sa neskôr zaradili tituly Dr. Gustáv Husák, Komunizmus, Kukura, Kapitál a Holokaust.

Pôvodná inscenácia Tiso bola ocenená štyrmi cenami Dosky 2005: stala sa najlepšou inscenáciou sezóny 2004-2005, tvorivý tím okolo režiséra Rastislava Balleka a Martina Kubrana bol ocenený ako objav sezóny, Marián Labuda st. získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Peter Groll za najlepšiu scénickú hudbu.

V roku 2017 ožíva inscenácia Tiso v pôvodnej scéne a kostýmoch, v originálnom naštudovaní režiséra Balleka s novým hlavným predstaviteľom – Mariánom Labudom mladším.

- - Inzercia - -