Dnes je pondelok, 22.január 2018, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Farebný svet Bidelnicu do 10. marca v Galérii SPP

február 27, 2017 - 12:35
Pestrofarebnú tvorbu všestranného slovenského umelca a jubilanta Daniela Bidelnicu možno ešte do 10. marca spoznať v bratislavskej Galérii SPP.

SITA/ilustračné foto

Výstava “Vtedy keď sa zastaví čas“ prináša v sídle galérie na ulici Mlynské nivy 44/c výber z tvorby výtvarníka, ktorého charakterizuje pestrá a sýta, priam explozívna farebnosť. Jeho tvorbu vnímajú odborníci ako hru, ktorou sa snaží vyfarbiť každodennú šeď našich dní, píše sa v tlačovej správe k výstave, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ondrej Šebesta.

Bidelnica je všestranným tvorcom a okrem maľby sa venuje i grafike, mozaike, airbrushu či bodypaintingu. „Špecifickým prejavom autorovej tvorby je spontánne pomaľovanie čohokoľvek, čo uzná za vhodné – od áut, okuliarov, oblečenia, až po sochy zvierat v životnej veľkosti alebo budovy. Najnovším médiom, ktoré Daniel Bidelnica vo svojich dielach používa, je sprej. Na farebné pozadia sprejuje kruhy rôznych veľkostí a farieb,“ dodáva sa v tlačovej správe k výstave. 

Daniel Bidelnica (16. februára 1957, Nitra) v roku 1975 absolvoval Strednú umeleckopriemyselnú školu v Bratislave, na oddelení aranžérstvo - výstavníctvo a v rokoch 1977 až 1983 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení monumentálnej maľby. Vystavuje pravidelne od roku 1979 na Slovensku aj v zahraničí, napríklad v Paríži, Ríme, Káhire či v Riu de Janeiro. Podieľal sa na vzniku maliarskych sympózií Dialógy v kaštieli Mojmírovce a Oľšany Color na farme Bolka Polívku pri Brne. Okrem iného vytvoril aj veľkoplošnú nástennú maľbu na budove Múzea moderného umenia Danubiana na vodnom diele v bratislavskom Čunove. Venuje sa maľbe, grafike, tapisérii, farebnej plastike, body paintingu, maľovaniu áut, budov a úžitkových predmetov. Jeho diela sú majetkom mnohých galérií, múzeí a inštitúcií, nachádzajú sa taktiež v súkromných zbierkach doma i v zahraničí. 

Galériu SPP na ulici Mlynské nivy v bratislavskom Ružinove otvorili na začiatku nového milénia. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrili výstavy tvorby Andyho Warhola, Rudolfa Filu či Jozefa Jankoviča. Galéria je otvorená denne od pondelka do piatka od 11:00 do 18:00, vstup je voľný. 

- - Inzercia - -