Dnes je utorok, 25.február 2020, meniny má: Frederik, Frederika
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Bratislave narástla pôrodnosť: Takéto sú štatistiky

február 28, 2017 - 13:19
Rekordné množstvo pôrodov zaznamenala v roku 2016 Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Na jej troch gynekologicko-pôrodníckych klinikách porodilo 8 129 žien, čo je o 200 viac ako rok predtým.

V histórii UNB je to najvyšší počet pôrodov vykonaných na pracoviskách UNB. V UNB tak prichádza na svet v priemere 23 detí denne. Rodičky sú zo všetkých krajov Slovenska a ich priemerný vek je 32 rokov.

„Rodičkám a novorodencom poskytujeme komplexnú a vysokošpecializovanú odbornú starostlivosť,aj preto si zrejme vyberajú naše nemocnice. V budúcnosti sa chceme sústrediť na zvyšovanie kvalitytak služieb ako aj prostredia, v ktorom mamičky privádzajú na svet svoje bábätká,“ uviedol generálny riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch.

Najväčšia nemocnica na Slovensku sa okrem prirodzených pôrodov špecializuje na rizikové rodičky,komplikované gravidity, operácie v tehotenstve, viacpočetné gravidity, vývojové chyby a aj na starostlivosť o nedonosených novorodencov vrátane kriticky rizikových stavov. Vlani sa v UNBnarodilo 109 dvojičiek a 5 trojičiek. Najmenšie bábätko, ktoré sa podarilo zachrániť, nevážilo ani pol kilogramu. Súčasťou UNB je aj centrum reprodukčnej medicíny pre páry s poruchami plodnosti, jediné neprivátne na Slovensku, a tiež unikátne centrum pre trofoblastovú chorobu, ktoré sa špecializuje na nádorové ochorenia z gravidity. „Patríme k špičke na Slovensku a naše tri pracoviská sa môžu v odbornosti porovnávať so zahraničím,“ doplnil Bdžoch. Ich vysokú úroveň potvrdzuje aj akreditácia od EBCOG (The European Board and College of Obstetrics and Gynaecology). Gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké pracoviská má UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, v Nemocnici akad. L. Dérera a v Nemocnici Ružinov.

- - Inzercia - -