Dnes je piatok, 28.február 2020, meniny má: Zlatica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Bratislave sa bude konať vedecké podujatie ku korunováciám uhorských kráľov

marec 12, 2017 - 02:13
Už budúci týždeň v utorok 14. marca o 16:00 h sa v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca bude konať vedecké podujatie „Bratislava – korunovačné mesto uhorských kráľov“.
Podujatie je spojené s 300. výročím narodenia uhorskej kráľovnej Márie Terézie a je venované korunováciám a pohrebným ceremóniám uhorskej aristokracie. Je určené ako pre odbornú, tak pre laickú verejnosť, pričom vstup na podujatie je voľný.
 
„Je to začiatok celej série podujatí korunovácií v tomto roku, kedy si pripomenieme 300. výročie od narodenia Márie Terézie. Ukázalo sa, že Archív mesta Bratislavy patrí jednoducho k mestu a svojou činnosťou obohacuje aj kultúrny život v meste,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková, ktorá vedecké podujatie oficiálne otvorí.
Na medzinárodnom podujatí budú o korunováciách prednášať známi a uznávaní odborníci ako Juraj Šedivý z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, Géza Pálffy z Historického ústavu Maďarskej akadémie vied, Tünde Lengyelová z Historického ústavu SAV, Marek Budaj zo Slovenského národného múzea a v neposlednom rade Michal Duchoň z Archívu mesta Bratislavy. Súčasťou podujatia bude prezentácia najnovších publikácií vydaných ku korunováciám aj s možnosťou ich zakúpenia. 
Podujatie venované korunováciám uhorských kráľov organizuje Archív mesta Bratislavy v spolupráci s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied, Historickým ústavom Maďarskej akadémie vied a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV.  
Od 1. januára 2017 je Archív mesta Bratislava opäť v správe hlavného mesta. Spravuje fondy kontinuálne od 13. storočia a patrí k najstarším a najzachovalejším mestským archívom v strednej Európe. Do roku 1956 bol spravovaný mestom Bratislava, od tohto obdobia bol zaradený do sústavy štátnych archívov. V rokoch 1992 až 2002 boli jeho zriaďovateľom orgány miestnej štátnej správy a od roku 2002 spadal pod Ministerstvo vnútra SR. V roku 2015 bol prijatý nový zákon o archívoch a registratúrach, ktorý určil, že archívne fondy a zbierky mesta Bratislavy znovu pripadnú do správy hlavného mesta. Následne mestské zastupiteľstvo schválilo zriadenie Archívu mesta Bratislavy.

- - Inzercia - -