Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Okrasa Bratislavy: Kostol sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach

marec 16, 2017 - 15:15
Kostol sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach patrí medzi skutočné skvosty. Postavili ho ešte v trinástom storočí a patrí medzi najstaršie sakrálne pamiatky na našom území.
Foto: 

V čase, keď bol postavený, boli v blízkom okolí len dve dodnes zachované chrámové stavby, a to Dóm sv. Martina a kostol sv. Vavrinca. Pri stavbe kostola bol využitý aj stavebný materiál z bližšie neznámej rímskej stavby, čo dosvedčuje kameň v murive veže s rímskym nápisom, ktorý objavili v roku 1964.

Pôvodnú podobu zo 14. storočia si najlepšie zachovala severná sakristia. Nájdeme tu dve polia krížovej rebrovej klenby so svorníkmi zdobenými reliéfom Ježiša Krista a baránka Božieho. Rebrá klenby dosadajú na zdobené konzoly.

A hoci mu ďalšie moderné prestavby ubrali na nádychu starobylosti, vnútri sa ukrývajú skutočné historické skvosty. V minulom roku sa začalo z výskumom kostola, ktorý okrem iného priniesol objav nástenných malieb v presbytériu. Tieto stredoveké fresky sú natoľko úchvatné, že oslovili aj českú spevácku divu Luciu Bílú a tá, aby finančne pomohla výskumu malieb počas svojich koncertov, predáva vlastnoručne vyrobené ružence a výťažok z toho ide na podporu kostola.

 

kostol002.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

kostol005.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

- - Inzercia - -