Dnes je sobota, 21.apríl 2018, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Obnovený park Gaštanica na Kolibe chcú otvoriť v máji

apríl 17, 2017 - 07:30
Obnovený park Gaštanica na bratislavskej Kolibe chcú pre ľudí otvoriť v máji. Okrem úprav bolo cieľom revitalizácie parku aj ozdravenie a zachovanie jestvujúcej zelene i vytvorenie oddychovej zóny.

Ako novinárom povedal starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý, v parku budú aj nové jedlé gaštany, ktoré sú odolné voči škodcom a chorobám. Pribudnúť by tu mali aj duby, cestičky, osvetlenie, detské ihrisko a výbeh pre psov. Náklady na revitalizáciu Gaštanice vyčíslili na 320-tisíc eur. Z tejto sumy 225-tisíc eur uhradia z nórskych fondov, zvyšok dofinancuje mestská časť z vlastných prostriedkov.

Po Gaštanici chcú podľa starostu začať aj s revitalizáciou parku na Bielom kríži. Ako poznamenal, doplniť chcú zeleň, pribudnúť by mali aj chodníky. Na túto obnovu chcú dať približne 100-tisíc eur. Čo sa týka parku na Račianskom mýte, podľa Kusého samospráva obnovila rozárium aj fontánu, veľkú obnovu však len pripravujú. Starosta spomenul, že mestská časť má projekt a sú vo fáze územného konania. Park totiž stojí na pozemku pozemkového fondu a bez nájmu alebo kúpy samospráva nemôže začať so stavebnými prácami. Kusý pripomenul, že s pozemkovým fondom rokujú minimálne rok a pol.

Mestská časť Bratislava - Nové Mesto plánuje obnoviť aj prírodné kúpalisko Kuchajda, svojimi podnetmi a nápadmi mohli pomôcť aj občania. "Máme za sebou zozbieranie podnetov od ľudí, čo by tam chceli, teraz je na architektoch, aby pripravili súťaž a vyhodnotili ju," zhrnul starosta Kusý s tým, že čo v areáli prírodného kúpaliska pribudne, záleží od toho, aký projekt vyberú. Samospráva by tam chcela mať bežeckú dráhu, obnovenú zeleň a zrevitalizovať by chceli aj brehy jazera. Presná suma, ktorú do tejto obnovy investujú, záleží od toho, s čím prídu architekti. Podľa starostu by mestská časť do Kuchajdy chcela investovať do dvoch miliónov eur. Súťaž na obnovu by chceli vyhlásiť v tomto roku. Na Kuchajde počas leta organizujú kultúrne a spoločenské podujatia ako Kultúrne leto, letné kino, bývajú tu aj stretnutia pri vatre a podujatia občianskych združení.

Športpark Jama, ktorý bude na zanedbanej ploche v lokalite Tehelné pole - medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom v bratislavskom Novom Meste - by podľa starostu mohli dokončiť v tomto roku. V parku budú môcť ľudia športovať, priestor bude na rekreáciu i aktivity, pribudnúť by malo dvesto stromov, tisíc kríkov i kvety. Celkové odhadované náklady na vybudovanie parku sú 2,3 milióna eur. Na projekt Jama získala novomestská samospráva približne milión eur z nórskych fondov, časť projektu budú financovať aj z finančných prostriedkov mestskej časti. Ako poznamenal Kusý, pri výkopových prácach objavili pracovníci základy bývalého štadiónu. „Našli tam niekoľko múrov, najväčší z nich pripomínal protitankový múr, ktorý má 75 metrov do dĺžky a tri metre do hrúbky. Pracovníci sa teda v posledných týždňoch venujú likvidácii tohto múra,“ spomenul starosta s tým, že do 30. apríla tohto roka môže samospráva čerpať peniaze z nórskych fondov a potom majú čas na to, aby park dokončili zo svojich peňazí.

Zámer vybudovať nový verejný park rieši mestská časť od polovice roka 2013. Mestské zastupiteľstvo vtedy zverilo areál bývalého cyklistického štadióna do správy mestskej časti. Štadión v bratislavskom Novom Meste zbúrali v roku 2010. Voľná plocha poslúžila najmä stavebníkom ako skladisko počas rekonštrukcie štadióna Ondreja Nepelu pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré boli v hlavnom meste na jar 2011.

- - Inzercia - -