Dnes je nedeľa, 19.január 2020, meniny má: Drahomíra, Mário
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislava sa opäť otvorí svojim obyvateľom aj návštevníkom

apríl 18, 2017 - 12:13
Bratislava pre všetkých sa tento rok mení na Bratislavské mestské dni. V poradí už 14. ročník tohto obľúbeného podujatia, ktoré každoročne priláka tisíce Bratislavčanov aj návštevníkov z iných miest, sa bude konať počas víkendu 22. – 23. apríla. Mesto a mestské organizácie pripravili pre všetkých, čo prídu, atraktívny program.
„Mestské dni nám pripomínajú vzácnu históriu Bratislavy. V sobotu ráno pod Michalskou bránou spoločne odpečatíme brány mesta a symbolicky tak pozveme Bratislavčanov aj návštevníkov dovnútra mesta. Návštevníci podujatia budú mať napríklad otvorené dvere v Primaciálnom paláci, kde ich rád privítam. Okrem toho budú mať bezplatné vstupy do viacerých mestských múzeí, galérií alebo ZOO,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.  "Novým názvom sme chceli dať tomuto podujatiu jasnú identitu, zdôrazniť, že ide o vzťah mesta a jeho organizácií voči svojim občanom,“ dodal primátor.
Tradičným lákadlom mestských dní je bratislavská ZOO. Novinkou pre návštevníkov bude nový výbeh pre vlky euroázijské s vyhliadkovou plošinou. Aj tento rok mimoriadne sprístupníme ostrov Sihoť. Príjemný oddych v prírode môžete stráviť vo Vodárenskom múzeu alebo počas nedeľného programu Lesníckych dní na Partizánskej lúke. Nemenej zaujímavý bude aj dostihový deň na petržalskom Závodisku. 
Na vyhliadkové plavby loďou sa môžete tešiť v sobotu. Bezplatné vstupenky si záujemcovia môžu vyzdvihnúť na pracovisku služieb občanom Front Office Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy v stredu 19.4.2017 od 13:00 hod. Tí, ktorí uprednostňujú pevnú zem pod nohami, môžu spoznať históriu Bratislavy počas tematických prehliadok, kde sa dozviete napríklad o tajomstvách židovskej Bratislavy alebo o plesoch a báloch v období Márie Terézie.  
Bratislava je aj "Mestom, ktoré číta" a pri tej príležitosti a tiež v duchu tohto hesla budú otvorené aj pracoviská mestskej knižnice a obľúbená burza kníh. V programe sme mysleli aj na tých, ktorí radšej športujú. Korčuľovať, plávať alebo zahrať si bedminton bude možné na športoviskách STARZ-u. 
V Primaciálnom paláci si budete môcť pozrieť sériu vzácnych gobelínov a navštíviť aj niektorý z koncertov klasickej hudby. Súčasne budete môcť obdivovať aj diela malých Bratislavčanov, ktorí sa zapojili do súťaže smArt ciTy - Bratislava budúcnosti. Zaujímavé maliarske a sochárske diela budú vystavené aj v Mirbachovom alebo Pálffyho paláci. Výhľad na Bratislavu si vychutnáte z Michalskej veže alebo Starej radnice a za návštevu určite stojí aj Múzeum vinohradníctva či Múzeum hodín. 
Pre deti je v sobotu 22. apríla pripravené Námestie detí a mládeže, kde budú tvorivé dielne CVČ a ZUŠ. Detské divadelné predstavenie si môžu pozrieť na doskách Mestského divadla P.O. Hviezdoslava. Hravou formou predstaví deťom svoju činnosť OLO aj BID. Smetiarske auto a veselý autobus budú určite stredobodom záujmu najmenších návštevníkov podujatia.  
Počas Bratislavských mestských dní nebude síce MHD zadarmo, ale priaznivci historických vozidiel si môžu vychutnať bezplatné jazdy na viacerých historických linkách označených písmenom H a číslom linky. Všetkým odporúčame preferovať verejný spôsob dopravy pred individuálnou dopravou, ktorá bude počas mestských dní navyše premávať v posilnenom režime.
Súčasťou Bratislavských mestských dní bude už tradične aj udeľovanie najvýznamnejšieho samosprávneho ocenenia mesta Bratislavy - ceny primátora hlavného mesta. Táto prestížna cena sa udeľuje už 25 rokov. Mená ocenených zatiaľ neprezradíme, dozviete sa ich v piatok 21.4. v predvečer konania mestských dní.
 
Tradícia, že na deň sv. Juraja sa mesto otvára svojim obyvateľom i návštevníkom, sa viaže na dávnu históriu nášho mesta. Podľa mestských privilégií  si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Bola to na tie časy významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami, ale aj s neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi kráľovského mesta. 
ZDROJ: bratislava.sk 

- - Inzercia - -