Dnes je štvrtok, 26.apríl 2018, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislava dnes spúšťa mestské fontány

apríl 21, 2017 - 15:22
Hlavné mesto dnes začína spúšťať mestské fontány a pitné fontánky. Medzi prvými budú spustené fontány v centre mesta a jeho okolí. Ďalšie budú uvedené do prevádzky postupne počas najbližších týždňov.
V prevádzke bude tento rok 38 mestských fontán a 10 pitných fontánok. Už počas obľúbeného podujatia Bratislavské mestské dni, ktoré sú počas tohto víkendu, si budú môcť Bratislavčania a návštevníci mesta vychutnať atmosféru leta, ktoré sa pomaly blíži.
Ako prvé budú dnes (21. apríla) spustené fontány v centre mesta - Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND, Rolandova (Maximiliánova) fontána na  Hlavnom námestí, Žena s krčahom na Františkánskom námestí, Radosť zo života v záhrade Grassalkovichovho paláca, Planéta mieru na Hodžovom námestí a fontána Milenci na Dulovom námestí. V sobotu (22. apríla) bude uvedená do prevádzky fontána Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí, Kačacia fontána na Šafárikovom námestí a Lev s erbom na Námestí SNP. Ostatné fontány budú spúšťané postupne.
V tomto roku bude spustených 38 mestských fontán a 10 pitných fontánok. Oproti minulému roku ich bude viac. Po ukončení rekonštrukcií budú do prevádzky uvedené aj mestská fontána Kozmický kameň na ulici Vladimíra Clementisa, fontána na Námestí M. Benku a pitná fontánka Putto s rybou na Bielej ulici,“ povedal Vladimír Gašperák, riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy, ktorá je správcom mestských fontán. Generálny investor Bratislavy zabezpečuje údržbu  a prevádzku celkovo 55 zariadení z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok  a 3 studne. Ročná spotreba vody vo všetkých mestských fontánach je cca 15 000 m³.
Odzimovanie - príprava fontán na prevádzku prebieha od marca 2017. V rámci prípravy fontán na prevádzku je nutné vykonať revíziu elektrickej inštalácie, zabezpečiť nátery bazénov a vykonať všetky opravy nutné k začatiu prevádzky fontán, t.j. prečistiť odpadové potrubia, namontovať čerpadlá, prekontrolovať tesnosť a funkčnosť potrubí, armatúr a technológie. Fontány sú v prevádzke spravidla od apríla do konca septembra v závislosti od počasia. 
Bratislavu môžeme nazvať aj mestom fontán. Na jej území je vyše 140 fontán, mnohé z nich patria okrem mesta aj mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám a iným vlastníkom. 
ZDROJ: bratislava.sk 

- - Inzercia - -