Dnes je nedeľa, 12.júl 2020, meniny má: Nina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenské národné múzeum vo štvrtok odhalí ako žili a vyzerali Kelti

apríl 26, 2017 - 09:43
Ako žili a vyzerali Kelti, ktorí približne pred 2 000 rokmi obývali veľkú časť historického centra Bratislavy, prezradí všetkým záujemcom štvrtkové podujatie na Bratislavskom hrade. Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum pozýva vo štvrtok 27. apríla o 16:30 do Hudobnej siene na prvom poschodí Bratislavského hradu na prednášku Aleny Šefčákovej na tému Bratislavskí Kelti očami antropológa. Vstup na pokračovanie cyklu prednášok k výstave Kelti z Bratislavy je voľný.

Pixabay/ ilustračné foto

Ako informovala Andrea Litváková zo SNM - Historického múzea, o Keltoch na našom území sa dozvedáme najčastejšie z historických a archeologických prameňov. Nachádzajú sa aj ich priame fyzické pozostatky, najčastejšie kostry alebo popol. Tieto nálezy odborníkom približujú nielen konkrétne tváre a postavy, ale prezrádzajú tiež veľa o ich každodennom živote, stravovaní či o chorobách. Spôsob pochovania zas vypovedá o spoločnosti, z ktorej mŕtvy pochádzal, približuje nám jej zvyky a rituály, prípadne okolnosti smrti.

Nasledujúca prednáška sa uskutoční 20. mája o 16:30. Odborníci z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, Branislav Resutík a Branislav Vrtel ju venujú téme Bratislavský hrad vo svetle najnovších nálezov.

Prednášky sú súčasťou sprievodného programu k výstave Kelti z Bratislavy. Návštevníci SNM - Historického múzea ju môžu vidieť v suteréne paláca Bratislavského hradu do 1. októbra. Výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias okolo 2. storočia pred naším letopočtom asi do začiatku 1. storočia nášho letopočtu, keď na území mesta existovalo keltské opppidum. Kelti, prvé po mene známe etnikum u nás, na územie dnešného Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy. Svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska, a práve preto je keltský Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.

- - Inzercia - -