Dnes je piatok, 25.máj 2018, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rodičovský happyend: Keď sa „snaženie“ podarí

apríl 28, 2017 - 15:18
Každý príbeh páru, ktorý príde do centra reprodukčnej medicíny, je iný, a predsa majú všetky rovnakého menovateľa – obrovskú túžbu po dieťatku. Navštívili sme kliniku, ktorá má s umelým oplodnením viac ako dvadsaťročné skúsenosti. Vďaka nim dnes behajú po svete stovky zdravých detí.

Mnohí zakladanie rodiny odkladajú, ako sa dá. Vždy je niečo dôležitejšie – kariéra, peniaze, hobby... Čas však pri plodení detí hrá proti vám. Mať dieťa nie je samozrejmosť a mnohé ženy sa síce vyhovárajú na to, že ich biologické hodiny ešte netikajú, opak je však pravdou. „Treba si uvedomiť, že možnosť mať dieťa nie je automaticky daná. Celý reprodukčný život ženy, ktorý sa začína približne v šestnástich rokoch, má vplyv na otehotnenie: či už ide o poruchy menštruačného cyklu, opakované nepreliečené zápaly, striedanie partnerov, stres, nie príliš zdravý životný štýl alebo naopak, vysoká fyzická záťaž, či šport... Najväčšou skupinou pacientov, ktorí majú problém s počatím, sú tí, ktorí založenie rodiny odkladajú,“ prízvukuje Gabriela Némethová z kliniky ISCARE, kde pracuje niekoľko rokov. Počas tejto doby sa stretla s rôznymi ľudskými príbehmi, no tých, ktoré končia dobrým koncom je podstatne viac.

Čakanie na správny impulz

Jedným z nich je aj tridsaťpäť ročná učiteľka Martina. Jej snaženie síce nemalo ľahký priebeh, no na druhý pokus sa jej vďaka odborníkom zo špecializovanej kliniky podarilo priviesť na svet dcérku Rebeku. „Pani Martina prišla na prvú konzultáciu, podrobila sa niekoľkým vyšetreniam, aby sa mohlo pristúpiť k prvej inseminácii. A ako to vyzerá v praxi? Počas načasovanej ovulácie dôjde pripravenými spermiami k oplodneniu. To ešte nebolo umelé oplodnenie. Bola to ,skúška‘, kedy čakáme, či sa vajíčko spojí so spermiou,“ spomína koordinátorka in vitro fertilizácie na klinike ISCARE. Ak je tento zákrok neúspešný, pacientka si podá žiadosť o umelé oplodnenie. Poisťovňa prispieva na tri pokusy, pričom žena to musí stihnúť do tridsiatich deviatich rokov. Martine sa to podarilo na druhý. Napriek tomu, že snaživá učiteľka dlho odmietala umelé oplodnenie a verila, že sa jej podarí otehotnieť spontánne, genetické testy ukázali že je prenášačkou závažného genetického ochorenia, ktoré jej bráni počať. Vďaka umelému oplodneniu a genetickej diagnostike embrya pred jeho zavedením do maternice sa ukázalo, že len jedno z piatich embryí je zdravé – preto tie roky neúspechu. Vďaka odborníkom sa zdravé embryo prenieslo do maternice. „Stálo to za to. Dnes má Rebeka štyri roky a sme neskutočne šťastní, že sme sa na začiatku nedali odradiť,“ hovorí s úsmevom Martina, ktorá si spočiatku myslela, že problém bude u jej partnera. „Aj muž musí pri vyšetreniach pridať ruku k dielu. Je šťastím, ak sa dvojica navzájom podporuje.“ Situácia si vyžaduje od oboch partnerov sebazaprenie. Podobne ako u ďalšieho páru, Miroslava a Petry. Dvojica netušila, že má vzácne ochorenie, ktoré sa prejavovalo tým, že spermie spôsobovali u nej zvláštny druh imunitnej reakcie a jej telo tvorilo protilátky, ktoré ich ničili. Pár podstúpil umelé oplodnenie, kedy sa spermia preniesla do vajíčka a vytvorilo sa tak embryo bez vyvolania neželanej imunitnej reakcie, a v presne stanovený deň sa prenieslo do maternice. 

Oplatí sa veriť

„Niekedy trvá dlhšie, kým klientka otehotnie, vždy je však dôležité prísť ,na kĺb‘ veci a stanoviť dôvod, prečo sa dvojici nedarí,“ vysvetľuje Gabriela Némethová z ISCARE. Petrine tehotenstvo však bolo ako z iného príbehu. Prebiehalo hladko, bez problémov, nádejná mamička si ho doslova užívala. Pôrod bol rýchly, nenastali žiadne komplikácie. „Veľmi sme sa potešili správe, že dieťa je na svete,“ usmieva sa Gabriela Némethová, ktorá je dodnes v kontakte s mnohými klientmi. Jednými z nich sú aj manželia Jozef a Eva. Ich story je častým prípadom. Napriek tomu, že priebeh na začiatku nebol jednoduchý, nakoniec sa párik tešil z pozitívneho tehotenského testu. „Ani si nepamätám na partnerov, ktorí by sa radovali viac. Ani raz neprestali veriť, že by to nakoniec s dieťatkom nevyšlo. A dnes ide ich Hugo do škôlky,“ uzatvára Gabriela Némethová, pre ktorú je pozitívne myslenie prvým krokom k úspechu. S ostatným si už poradia skúsení odborníci, za ktorých hovoria dlhoročné úspechy a desiatky šťastných párov - rodičov.

- - Inzercia - -