Dnes je piatok, 25.máj 2018, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

/ukončené/SÚŤAŽ: Unikátna cirkusová šou o osude Juraja Jánošíka

máj 05, 2017 - 11:28
Nový cirkus YOUNÁK pod taktovkou argentínskeho režiséra a slovenských akrobatov je na svete! Netradičná fúzia divadla, cirkusu a folklóru. Junácka pasovačka, akrobacia a pohybové divadlo s prvkami commedie dell´arte.

"Pri tvorbe cirkusovej šou nám nešlo o ďalšie zobrazenie života a osudu Juraja Jánošíka. Nezaoberáme sa teda Jánošíkom ako takým, ako skôr témami, ktoré sa s ním spájajú. Túžba po slobode, bohatstve, spravodlivosti, láska, zločin, trest a pod. Tak sa aj postupne formoval scenár. Keďže však ide o nový cirkus, ktorý verbálny prejav používa naozaj minimálne, vyjadrujeme sa pohybom, obrazom a metaforou," povedal Pavol Kelley hlavný organizátor z agentúry NEO ART. Každá scéna je úzko previazaná s konkrétnou cirkusovou disciplínou a interpretom, ktorý ju predvádza. Dalo by sa teda povedať, že proces tvorby scenára priamo súvisí s procesom tvorby kolektívu, našej cirkusovej skupiny.

2-uai-2064x1548.jpg

Foto: 
younak.sk

Nešlo o tradičný pohľad na Jánošíka, a tak je aj tvorivý tím zložený z umelcov z viacerých stredoeurópskych krajín. Navyše, na čele tímu je španielsko-argentínsky režisér, ktorý má s novým cirkusom bohaté skúsenosti a jeho práca je veľmi originálna a pôsobivá. Cieľom teda nie je podať svedectvo o Jánošíkovom živote, ale sprostredkovať divákom emócie, ktoré sa s ním spájajú a ktoré sa tejto témy týkajú. A keďže neodmysliteľnou súčasťou cirkusu je interakcia s obecenstvom, ľudia budú môcť na vlastnej koži pocítiť aj to, aké je to byť ozbíjaný respektíve obdarovaný. Juraj Jánošík je postava, ktorá už viac ako tristo rokov zohráva zásadnú úlohu v našom folklóre, literatúre a kultúre ako takej. Každý má na neho svoj názor, ale v každom z nás je kúsok z neho. 

21-uai-2064x1548.jpg

Foto: 
younak.sk

Nechýba ani živá kapela a príbeh voľne inšpirovaný obdobím 300 ročnej legendy o slávnom zbojníkovi, jeho družine a bláznivej dedinke Jánošikovo. Skrátka folklór tak trochu postavený na hlavu. Všetko naživo! Uvidíte ako to dopadne 10. a 11. mája v bratislavskej Starej tržnici.

26-uai-2064x1548.jpg

Foto: 
younak.sk

Hráme o dva lístky pre tri osoby na predstavenie 10.mája! Výhercov žrebujeme už v nedeľu 7. mája. 

Súťažná otázka znie: V ktorom roku sa narodil Juraj Jánošík? 

- - Inzercia - -