Dnes je streda, 20.jún 2018, meniny má: Valéria
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

V Rači sa uskutoční Májová kvapka krvi

máj 09, 2017 - 09:06
Dobrovoľní darcovia krvi sa môžu tento mesiac zapojiť do Májovej kvapky krvi v bratislavskej mestskej časti Rača. Ako ďalej informuje oficiálna internetová stránka mestskej časti, najvzácnejšiu tekutinu môžu prísť darovať v piatok 19. mája do Kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici od 8:00. Akciu organizuje mestská časť Rača so Slovenským Červeným krížom a Národnou transfúznou službou.

Akcie spojené s darovaním krvi sa v bratislavských mestských častiach zvyknú konať počas celého roka. Hromadné darovanie krvi býva napríklad v mestskej časti Bratislava - Dúbravka či v mestskej časti Bratislava - Karlova Ves. Asi najznámejšou je celoslovenská kampaň Valentínska kvapka krvi.

Národná transfúzna služba na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek. Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacov, ženy každé štyri mesiace. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

- - Inzercia - -