Dnes je štvrtok, 26.apríl 2018, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

BRATISLAVA: Zatiaľ nie je isté, či obstarávanie na osvetlenie ukončia do konca roka

jún 06, 2017 - 16:09
Zatiaľ nie je isté, či verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave ukončia do konca tohto roka. Hlavné mesto SR Bratislava vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v meste. Vyplýva to z oznámenia, ktoré je vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Suma zákazky je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na dvadsať rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia.

. „Ťažko hovoriť akékoľvek termíny. Prechodné obdobie máme pokryté. Tento a ďalší rok máme pokrytý zmluvou. Chceme však nové osvetlenie čo najskôr. Špekulovať o tom, čo bude o rok, je predčasné,“ povedal dnes novinárom na pracovných raňajkách primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. 

Ako ďalej primátor dodal, podklady verejného obstarávania a aj zmluvu robilo mesto, technickú špecifikáciu systému pripravila spoločnosť Deloitte. Tá podľa Nesrovnala nastavila podmienky tak, aby neboli pochybnosti, že to bolo niekomu šité na mieru. „Systém je nastavený tak, aby sa do neho prihlásilo viac uchádzačov,“ doplnil Ivan Lužica zo spoločnosti Deloitte. Ivo Nesrovnal doplnil, že výsledkami obstarávania sa bude zaoberať komisia z magistrátu, odborníci z externého prostredia i poslanci mestského zastupiteľstva.

Záujemcovia o zabezpečenie osvetlenia v Bratislave môžu predkladať ponuky do 10. júla, otvárať ich budú 21. júla. Na otázku, či to nie je na taký veľký tender krátky čas, primátor odpovedal, že je to lehota podľa zákona. „Pripravovali to pracovníci magistrátu z oddelenia verejného obstarávania. Kto sa pohybuje v tomto prostredí, tak by mal byť dostatočne kompetentný a kvalifikovaný na to, aby si v tejto lehote zistil to, čo potrebuje vedieť,“ reagoval primátor.

Magistrát žiada, aby víťaz počas doby trvania zmluvy zmodernizoval verejné osvetlenie, teda aby vymenil 47 475 svietidiel za energeticky efektívne. Zabezpečiť to má zníženie energetickej náročnosti prevádzky sústavy verejného osvetlenia. Mesto tiež chce verejné osvetlenie, ktoré môže slúžiť ako platforma pre zapojenie budúcich Smart City riešení, čo je informovanie o voľných parkovacích miestach, monitorovanie dopravy i bezpečnosti. Súčasťou predmetu zákazky je aj výmena 24-tisíc stožiarov verejného osvetlenia v Bratislave.

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Verejné osvetlenie sa skladá zo svetelného zdroja, nosného zariadenia a rozvodu. Prevádzkovateľom osvetlenia je firma, ktorá na základe zmluvy s mestom prevádzkuje osvetlenie Bratislavy. Za technicko-prevádzkový stav zariadení verejného osvetlenia umiestneného na verejných priestranstvách zodpovedajú vlastník, správca a prevádzkovateľ. Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Osvetlenie v Bratislave stojí hlavné mesto približne šesť miliónov eur ročne.

- - Inzercia - -