Dnes je štvrtok, 21.február 2019, meniny má: Eleonóra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Výstava na Hrade oslávi 125 rokov sklární v Lednických Rovniach

jún 07, 2017 - 00:09
Výstava Rona - 125 rokov predstaví návštevníkom nielen históriu, ale predovšetkým dizajnérske produkty, ktoré vznikli sklárňach Lednických Rovniach v poslednom období

 Exkluzívnu výstavu historického a súčasného skla ponúkne na Bratislavskom hrade od stredy 7. júna do 29. októbra Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum a slovenská sklárska spoločnosť Rona. Výstava Rona - 125 rokov skla rozšíri ponuku obrazárne na 2. poschodí Hradu. Popri vývoji dizajnu sklárne v Lednických Rovniach od jej založenia až po súčasnosť ponúkne výber diel z Medzinárodných sklárskych sympózií, ktoré pravidelne vo svojich výrobných priestoroch usporadúva skláreň. Diela renomovaných sklárov z celého sveta, ktoré z tejto spolupráce vznikli, sú súčasťou zbierky Slovenského sklárskeho múzea v Lednických Rovniach. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Litváková z oddelenia prezentácie SNM - Historického múzea.

Návštevníkov výstavy čaká nielen história, ale predovšetkým dizajnérske produkty, ktoré vznikli v sklárňach v Lednických Rovniach v poslednom období. V hlavnej časti expozície Rona - 125 rokov skla môžu obdivovať výber prác súčasných dizajnérov - Patrika Illa, Miloša Janků, Márie Račekovej a Aleksandry Stencel. Spoznajú však aj minulosť výroby, proces zavádzania nových technológií tvarovania skla a postupný prechod z ručnej výroby na modernú automatickú. To všetko sa totiž odzrkadlilo aj v tvaroch a funkciách výrobkov zo skla. Napríklad v roku 1956 sa v sklárni zaviedla technológia tzv. ťahanej nohy, ktorej autorom bol Vojtech Chmelík. Ide o plynulé prepojenie kalicha, nôžky a dienka (podstavca, dna, pozn. redakcie), ktoré sa stalo poznávacím znakom dizajnu sklárne Lednické Rovne najmä v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Z tohto obdobia pochádzajú pozoruhodné návrhy kalíškov od zakladateľa moderného slovenského sklárskeho dizajnu Karola Hološku. Rok 1957 bol pre sklársky dizajn na Slovensku prelomový, v sklárni totiž založili výtvarno- technické oddelenie. Autorom koncepcie a spôsobu fungovania oddelenia, ktoré pracovalo vo veľmi úzkom prepojení s výrobou, bol práve spomínaný Karol Hološko. V 70. rokoch prebral štafetu Jaroslav Taraba, dlhoročný spolupracovník Karola Hološku a činnosť výtvarného oddelenia prispôsobil aktuálnym potrebám. Jedným z prelomových rokov pre Lednické Rovne bol i rok 2001, v ktorom skláreň Rona ako prvá na svete zavádza do sériovej výroby automatickú výrobu kalíškov s ťahanou nohou dvojitým fúkaním. Táto technológia umožnila vyrábať nápojové sklo s ťahanou nohou. Hranice medzi ručnou a automatickou výrobou sa tým začali postupne vytrácať, informovalo SNM v tlačovej správe k výstave.

Skláreň Rona založila v roku 1892 viedenská spoločnosť Schreiber & Neffen. Názov sklárne - Rona vychádza z vtedajšieho pomenovania obce Lednis Rone, kde má skláreň do dnešných dní svoje sídlo. Súčasťou sklárne je výrobný závod, logistické centrum a kaštieľ, bývalé sídlo zakladateľov, ktorý v súčasnosti slúži ako administratívno-obchodné centrum. Pre sklárne už tradične pracujú známi dizajnéri. Počas svojej vyše 120 ročnej existencie skláreň získala za výtvarné poňatie svojich produktov mnohé medzinárodné ocenenia. Viac o sklárňach možno nájsť na ich webstránke http://www.rona.sk/.

Výstavy SNM na Bratislavskom hrade sú pre záujemcov prístupné denne okrem pondelkov od 10:00 do 18:00, posledný vstup je o 17:00. Viac o programe múzea možno nájsť na jeho webstránke http://www.snm.sk.

- - Inzercia - -