Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

BRATISLAVA: SĽUK pozýva na Folk expo Slovakia

jún 07, 2017 - 13:22
Podujatie v Rusovciach bude nielen o folklóre ako jednom z odvetví kreatívneho priemyslu, ale prinesie aj zaujímavý program pre malých i veľkých priaznivcov tradícii.

 Sympózium, výstavy, filmové projekcie, tanečné workshopy, prezentácie projektov, podujatí a ukážky tradičnej ľudovej kultúry aj súčasných umelcov. Toto všetko prinesie podujatie Folk expo Slovakia v závere tohto týždňa v bratislavských Rusovciach. Podujatie pripravil Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) a Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u v piatok 9. júna a v sobotu 10. júna vo svojom sídle na Balkánskej ceste 31 v Rusovciach, agentúru SITA o tom informovala PR manažérka SĽUK-u Lucia Sopková.

Folk expo Slovakia otvorí v piatok sympózium "Uchovávanie a sprístupňovanie tradičnej ľudovej kultúry v súčasnosti". Uskutoční sa pri príležitosti 10. výročia schválenia vládnej Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru. Hovoriť sa bude najmä o starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru prostredníctvom štátnych i neštátnych organizácií a o inovatívnych prístupoch k spracovaniu a prezentovaniu tejto časti nášho kultúrneho dedičstva. Súčasťou sympózia bude aj predstavenie a sprístupnenie nového webového sídla s informáciami o tradičnej ľudovej kultúre. Na sympóziu má vystúpiť minister kultúry Marek Maďarič, riaditeľ Centra pre tradičnú ľudovú kultúru Vladimír Kyseľ a Barbora Morongová z ministerstva kultúry. Svoje aktivity predstavia zástupcovia školstva, osvety, obcí, mimovládnych organizácií i zástupcovia súkromného sektora. Večerný program zavŕši najnovší hudobno-tanečný program SĽUK-u Genezis, informoval ďalej SĽUK v tlačovej správe.

V sobotu si návštevníci v Rusovciach pozrú súčasné podoby dvoch prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Uvidia tak maľovanie vajnorských ornamentov so Školou vajnorských tradícií a ukážky paličkovanej čipky z Myjavskej pahorkatiny, ale aj tvorbu ľudového výrobcu Ľubomíra Tatarku, či výtvarné umenie ľudových vzorov na medovníkoch. Svoje aktivity predstaví aj český hosť - Národní ústav lidové kultury zo Strážnice a Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied. Priestor dostanú aj produkty originálnej slovenskej značky pre najmenších Hopahopa, ukážky virtuálnej reality s tematikou tradičnej ľudovej kultúry od Vis gravis z Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, WOMEX (vývoz slovenskej world music do zahraničia) a ďalší. Premietnu tiež niekoľko filmov o tradičnej ľudovej kultúre od nezávislých tvorcov. Priaznivci tanca a pohybu sa budú môcť zúčastniť na workshopoch Folky-polky, kurzoch flamenga a vyskúšať si slovenské bojové umenie v jeho pôvodnej forme. Na letnej scéne budú od 13:00 do 18:00 na programe tanečné vystúpenia. Priestor dostane aj ľudová hudba, od tradičnej až po jej nové poňatia. Nebude chýbať ani tradičné bábkového divadlo Tyjátr s predstavením Herkules alebo Dobytie pekla, ktorým SĽUK pripomenie vlaňajší zápis prvku Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Sobotný večer bude patriť projekcii filmu Rodná zem, ktorý uvedie Kino SĽUK. Ide o prvý československý farebný film a prvý celovečerný tanečný film, v ktorom majú výrazné zastúpenie nielen autori, tanečníci a muzikanti SĽUK-u, ale aj interiér a exteriér kaštieľa v Rusovciach, dlhoročného sídla SĽUK-u. O tradičnú kuchyňu sa postará reštaurácia SĽUK a budú i párance z Pukanca, avizuje SĽUK.

Vstup na Folk expo Slovakia je voľný, s výnimkou predstavenia Genezis a projekcie filmu Rodná zem. Lístky na predstavenie a film možno získať prostredníctvom webov http://www.divadlo.sluk.sk , http://www.kino.sluk.sk. Podrobne o podujatí informuje SĽUK na http://www.sluk.sk.

- - Inzercia - -