Dnes je streda, 16.január 2019, meniny má: Kristína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Obstarávanie na osvetlenie sa starostom nepozdáva

jún 08, 2017 - 16:25
Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy považuje verejné obstarávanie na zabezpečenie prevádzkovateľa verejného osvetlenia v meste za netransparentné.

 „Podozrenia z protiprávneho a nekorektného prístupu naďalej pretrvávajú. Magistrát zásadne zlyhával už v prípravnej fáze. Počas viac ako dvoch rokov nedokázal rozbehnúť procesy. Prehĺbil tak problémy mesta s osvetlením a pripravil Bratislavčanov o financie z neefektívnej prevádzky a drahej údržby,“ uvádza predseda združenia a zároveň starosta mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica Jozef Krúpa vo svojom stanovisku pre agentúru SITA.

Hlavné mesto SR Bratislava vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v meste. Vyplýva to z oznámenia, ktoré je vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Suma zákazky je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na dvadsať rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia.

Ako ďalej Krúpa pripomína, mesto spustilo najväčšie verejné obstarávanie za posledné desaťročia bez odbornej diskusie, bez dialógu o potrebách, nárokoch a rozvojových plánoch mestských častí. Záujemcovia o zabezpečenie osvetlenia v Bratislave môžu predkladať ponuky do 10. júla. Podľa starostu Záhorskej Bystrice je termín na prípravu súťažných podkladov v súvislosti s rozsahom, charakterom a parametrami zadania krátky. „Pohybuje sa na spodnej hranici lehoty prípravy, čo je pri tak rozsiahlom náročnom a nákladnom projekte neadekvátne. Súčasne je diskutabilné aj dvadsaťročné obdobie trvania zákazky v súvislosti s rýchlym tempom vývoja technológií,“ pripomína Krúpa. „Pripravovali to pracovníci magistrátu z oddelenia verejného obstarávania. Kto sa pohybuje v tomto prostredí, tak by mal byť dostatočne kompetentný a kvalifikovaný na to, aby si v tejto lehote zistil to, čo potrebuje vedieť,“ odpovedal primátor na otázku, či to na taký veľký tender nie je krátky čas.

Starosta bratislavskej Dúbravky Martin Zaťovič verí, že verejné obstarávanie bude podľa zákona. „Prioritou je, aby Bratislava začala riešiť chýbajúce verejné osvetlenie. Dúbravka má totiž ulice ponorené do tmy, na jednej ulici chýbajú viaceré lampy za sebou, obyvatelia sa sťažujú a necítia sa bezpečne,“ spomenul.

Podľa starostu Petržalky Vladimíra Bajana nie je toto verejné obstarávanie v súlade so zákonom. „Odborné posúdenie obstarávania nechám na odborníkov, ale už prvé signály, ktoré som dostal od odborníka na energetiku, naznačujú, že nemusí byť všetko v poriadku,“ poznamenal. „Prípadný víťaz verejného obstarávania dostane do prenájmu na dvadsať rokov majetok mesta, okrem iného aj stĺpy verejného osvetlenia. Podľa zákona o majetku obcí môže rozhodovať výlučne zastupiteľstvo,“ doplnil Bajan s tým, že to sa doteraz neudialo.

Bratislavský magistrát tvrdí, že mesto postupuje transparentne a podľa zákona. "Verejné obstarávanie sa riadi prísne odborným hľadiskom a zabezpečujú ho príslušné útvary hlavného mesta. Sprístupnením detailov pripravovaných zákaziek pred ich oficiálnym zverejnením vo vestníku verejného obstarávania by verejný obstarávateľ porušil povinnosť verejného obstarávateľa dodržiavať princíp nediskriminácie a transparentnosti," uviedli. "Nikto nemôže tvrdiť, že mesto niečo utajuje. Poslanci mestského zastupiteľstva dostali možnosť byť informovaní o detailoch verejného obstarávania verejného osvetlenia pri podpísaní dohody o mlčanlivosti,“ pripomínajú.

Magistrát žiada, aby víťaz počas doby trvania zmluvy zmodernizoval verejné osvetlenie, teda aby vymenil 47 475 svietidiel za energeticky efektívne. Zabezpečiť to má zníženie energetickej náročnosti prevádzky sústavy verejného osvetlenia. Mesto tiež chce verejné osvetlenie, ktoré môže slúžiť ako platforma pre zapojenie budúcich Smart City riešení, čo je informovanie o voľných parkovacích miestach, monitorovanie dopravy i bezpečnosti. Súčasťou predmetu zákazky je aj výmena 24-tisíc stožiarov verejného osvetlenia v Bratislave.

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Osvetlenie v Bratislave stojí hlavné mesto približne šesť miliónov eur ročne.

- - Inzercia - -