Dnes je sobota, 23.jún 2018, meniny má: Sidónia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vladimír Skalský odprezentoval svoju novú zbierku básní!

jún 12, 2017 - 22:23
Dnešné popoludnie patrilo v letnej čitárni U červeného raka poézii. Vladimír Skalský pri príležitosti svojich 45. narodenín tu so svojimi hosťami odprezentoval svoje ,,verše zo slovenskej Prahy”. V programe, na ktorom sa podieľal Slovanský dom v Prahe, Spolok slovenských spisovateľov, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Mestská knižnica, zaspievala muzikálová herečka Katarína Ivanková, dlhoročná sólistka Lúčnice a riaditeľka Miss Folklór Barbora Palovic a výber básní zo zbierky Z dvoch brehov zarecitovala vynikajúca Mirka Frankovská.

Meno Vladimíra Skalského je mnohým známe. Je vynikajúcim autorom slova a manžérom viacerých úspešných kultúrno-spoločenských krajanských projektov. V komunikácii zastrešuje stovku spolkov a organizácií Slovákov žijúcich v zahraničí a taktiež zastáva viacero významných funkcií. Z tých možno spomenúť funkciu predsedu Svetového združenia Slovákov žijúcich v zahraničí, na ktorého poste pôsobí už štvrté obdobie a je taktiež riaditeľom Slovanského domu zriadeného v Prahe.

Už pred dvadsiatimi piatimi rokmi začal písať básne, aj napriek tomu, že vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu na Karlovej univerzite v Prahe. ,,Prvú zbierku básní vydal v roku 2010 a mala názov K Tichu,” objasnila moderátorka popoludňajšieho stretnutia, Naďa Vokušová. Tá následne uvítala hostí, ktorí sa podieľali na tvorbe útlej knižôčky. ,,V prípade Vlada Skalského je to tak, že je teoretický fyzik. Ale pokiaľ ide o písanie básní, je to asi to najlepšie, pretože väčšinou tie najlepšie básne písali ľudia, ktorí nikdy literatúru neštudovali,” povedal slovenský básnik Milan Richter.

Redaktorom zbierky sa stal Ján Tazberik, ktorý uviedol: ,,Ja som mal tú česť, že som bol redaktorom. Je to útla knižôčka, a ak má do toho redaktor ešte zasahovať, tu to nebolo ani prečo. Je to krásna ucelená knižôčka. Je v nej obsiahnuté niečo iné, také dva brehy. Breh na jednej strane, kde je bytie existencia, a na druhej strane ničota, nebytie a medzi tým tečie zmysluplne rieka poézie. Toto sa nachádza v tejto knihe, keď ju čítate ako celok.”

Ilustrácie v knižke spracoval akademický maliar Stanislav Harangozó: ,,Som veľmi rád, že moje práce sa dostali do tejto básnickej zbierky. Tie však nezvykli k jeho básňam. Sú to obrázky, ktoré boli na mojej výstave pred rokom, a keď ma oslovil pán Skalský, tak som vybral také obrázky, ktoré by symbolizovali dva brehy a to breh Dunaja a breh Vĺtavy, ako dvoch národov, Čechov a Slovákov. Týmto som chcel vyjadriť myšlienku, ktorú vo svojich básňach aj sám autor využil,” uzavrel na konci stretnutia, ktoré zavŕšil Jožo Ivaška spevom.

- - Inzercia - -