Dnes je sobota, 23.jún 2018, meniny má: Sidónia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Korunovačný koncert pre Máriu Teréziu

jún 15, 2017 - 12:21
V našom hlavnom meste sa v týchto dňoch konajú rôzne podujatia k 300. výročiu narodenia rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie. Séria podujatí, počas ktorých si obyvatelia a návštevníci Bratislavy môžu pripomenúť slávnu kráľovskú minulosť, odštartovali tento piatok ochutnávkou bratislavských vín a Frankovky modrej, ktorú slávna panovníčka obľubovala.

Aj nasledujúce dni patrili pestrému programu, z ktorého možno do pozornosti uviesť Korunovačný koncert pre Máriu Teréziu. Ten sa konal na pôde Základnej školy Matky Alexie, v historickej sále Notre Dame. Koncert sa zároveň uskutočnil pri príležitosti 420. výročia založenia rehole a 270. rokov od príchodu sestier do Bratislavy.

,,Pre naše mesto Mária Terézia naozaj veľa znamenala. Snáď žiaden panovník v korunovačnej histórii nebol tak významným človekom ako práve Mária Terézia a asi žiaden z panovníkov nemal tak veľmi blízky vzťah k nášmu mestu ako ona. A keďže sme na pôde školy, môžem povedať, že aj pre školstvo bola človekom, ktorý priniesol zásadné reformy, zmeny do výchovy a vzdelávania,“ uviedla námestníčka primátora Iveta Plšeková.

V nezameniteľnom priestore sály Notre Dame si pre prítomných pripravilo program sláčikové kvarteto Mucha Quartet, ktorého členovia odohrali dobovú hudbu z 18. storočia. V ich podaní zazneli skladby od Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna, či Eugena Suchoňa.

Pri tejto príležitosti primátor mesta Bratislava Ivo Nesrovnal, riaditeľ BKIS Vladimír Grežo a námestníčka Iveta Plšeková odovzdali ďakovné dekréty trom sestrám ako poďakovanie za šírenie kresťanských a historických hodnôt, pedagogickú činnosť školy, výchovu mládeže.

- - Inzercia - -