Dnes je štvrtok, 19.apríl 2018, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Dóme sv. Martina bude spomienková omša za Máriu Teréziu

jún 15, 2017 - 13:57
Tento rok sa nesie v duchu osláv 300. výročia od narodenia Márie Terézie, ktorá bola korunovaná práve v Bratislave. Hlavné mesto pri tejto príležitosti v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a v spolupráci s bratislavskou arcidiecézou pripravili za túto významnú panovníčku spomienkovú omšu, ktorá sa bude slúžiť už zajtra (16. júna) v Dóme sv. Martina o 18-tej hodine.
 Za hlavné mesto sa tejto spomienkovej omše zúčastní aj námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková, ktorá spolupodieľala na koncepte Bratislavských korunovačných dní. „Tento rok je veľmi významným rokom. Je to rok Márie Terézie, a preto sme sa rozhodli venovať ho práve jednej z najvýznamnejších korunovaných panovníčok Bratislavy. Budem veľmi rada, ak Bratislavčania prijmú pozvanie a prídu si uctiť pamiatku Márie Terézie do Dómu sv. Martina,“ informovala námestníčka Iveta Plšeková. Spomienkovú omšu bude slúžiť Jeho Excelencia arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský a zúčastniť sa jej môže aj verejnosť. 
V rámci podujatí Bratislavských korunovačných dní sa blíži aj dlho očakávaný Sprievod dvoch kráľov, ktorý je pripomenutím dvoch významných udalostí v toku dejín Bratislavy. Sprievod sa bude konať už túto sobotu (17. júna) o 16-tej hodine z Bratislavského hradu až na Hlavné námestie. V sprievode ponesú korunovačné klenoty najvyšší krajinskí hodnostári, ktorých na konci sprievodu sprevádzajú rytieri s družinami pripravení na počesť tejto udalosti vybojovať rytiersky turnaj. Spojivom s druhou časťou sprievodu je vysoký klérus, pretože obradu korunovácie sa zúčastňovalo kolégium všetkých krajinských biskupov. 
Druhá časť sprievodu je venovaná samotnému aktu korunovácie Márie Terézie, ktorá bola jediná žena na uhorskom tróne a bola korunovaná ako kráľ – panovník, nie ako kráľovná manželka. Zaujímavou súčasťou podujatia bude aj korunovačná hra „Ešte jeden zázrak“, ktorá sa bude konať v sobotu (17. júna) o 20.30 h na Hlavnom námestí. Dej hry sa odohráva v predvečer korunovácie Alžbety Kristíny v reáliách Bratislavy okolo dómu Sv. Martina a v uličkách starej Bratislavy a stavia na „vymyslenej legende“, ktorou bol opradený dóm Sv. Martina, miesto korunovácií uhorských kráľov. Tradovalo sa totiž, že v predvečer korunovácie v dóme ožívajú duchovia a tomu, kto ich poprosí o pomoc, splnia jedno želanie. Autorom hry je Jakub Nvota.
 

- - Inzercia - -