Dnes je štvrtok, 19.apríl 2018, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bratislavčania rozhodnú o využití časti financií mesta

júl 14, 2017 - 14:40
Hlavné mesto SR Bratislava aj v roku 2018 vyčlení časť mestského rozpočtu na účely občianskeho rozpočtu. Občiansky rozpočet umožňuje Bratislavčanom rozhodovať o využití časti finančných prostriedkov mesta na projekty v piatich kategóriách – doprava a komunikácie, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Z každej kategórie bude zrealizovaný jeden projekt.
Bratislavčania majú možnosť predložiť svoje podnety do 31. augusta 2017. Zhromažďovanie podnetov od obyvateľov prebieha vyplnením formulára na webovej stránke mesta bratislava.sk a na pracovisku Služby občanom v budove Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. Návrh občanov, ktorý bude spĺňať podmienky, bude zaradený do verejného prerokovania. 
 
V záverečnej fáze sa vybrané návrhy z burzy nápadov predložia na celomestské hlasovanie verejnosti na internete. Posudzovať sa budú nápady, ktoré je možné zrealizovať v rámci kompetencií hlavného mesta a vyčlenenej finančnej čiastky z mestského rozpočtu.
 
Občania hlasovaním rozhodli, že v roku 2017 sa z prostriedkov občianskeho rozpočtu  v kategórii životné prostredie zrealizuje projekt V Bratislave žijú s nami, ktorý podporuje občianske združenia, venujúce pozornosť opatere túlavých mačiek. V kategórii doprava, cesty, chodníky a cyklochodníky zvíťazil projekt Bezpečne cez Mamateyovu – Pankúchovu. Nápad vybudovania vrakunského Fit parku získal najviac hlasov v kategórii kultúra a šport. Projekt Zelená pre seniorov zvíťazil v oblasti sociálnych vecí.
 
Hlavné mesto ponúka občanom možnosť spolurozhodovania o rozpočte mesta formou občianskeho rozpočtu už od roku 2011. Cieľom občianskeho rozpočtu je napĺňanie potrieb obyvateľov, modernizácia správy vecí verejných, transparentnosť verejného rozhodovania a predchádzanie klientelizmu a korupcii. Zapojeným občanom a subjektom umožňuje občiansky rozpočet kontrolovať verejné výdavky.

- - Inzercia - -