Dnes je štvrtok, 21.jún 2018, meniny má: Alojz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Petržalčania môžu podať žiadosť na úpravu záhradiek

júl 15, 2017 - 18:52
Obyvatelia bratislavskej mestskej časti Petržalka môžu podať žiadosť na úpravu záhradky pred svojím bytovým domom. Pokyny ako postupovať zverejňuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke.

Ľudia si môžu zrevitalizovať záhradky novou výsadbou trvaliek, drevín alebo rekonštrukciou trávnikových plôch. „V minulom roku sme kompletne upravili záhradky v jedenástich lokalitách Petržalky,“ uviedla vedúca oddelenia životného prostredia petržalského úradu Zuzana Juhásová. Cieľom tejto aktivity je zapojiť obyvateľov Petržalky do zveľaďovania okolia svojich domov a tým iniciovať aktívnu účasť na udržiavaní novovytvorenej zelene.

Žiadosť o rekonštrukciu môžu záujemcovia podať prostredníctvom správcu bytového domu alebo zástupcu vlastníkov s uvedením kontaktnej osoby, s ktorou sa pracovníci miestneho úradu pre obhliadku spoja. Prílohou žiadosti musí byť zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov, v ktorej väčšina obyvateľov súhlasí s úpravou a údržbou upravenej plochy.

Revitalizácia záhradiek môže byť dvomi spôsobmi. Prvým je, že mestská časť Bratislava-Petržalka dodá rastlinný materiál, zeminu alebo kôru a občania si upravia záhradku vlastnými silami. Zároveň je možné poskytnúť odborné poradenstvo pri výbere vhodných rastlín, spracovanie návrhu sadovníckych úprav alebo usmernenie v súvislosti s údržbou zrealizovanej úpravy.

Druhým spôsobom obnovy je, že samospráva zabezpečí spracovanie návrhu úpravy a kompletnú obnovu prostredníctvom dodávateľskej firmy. Obyvatelia potom zabezpečia starostlivosť o zeleň. Mestská časť pripomína, že rekonštrukcie záhradiek vybavujú postupne, podľa poradia podania žiadostí a rozsahu rekonštrukcie.

Vlani skrášlili petržalské záhradky v lokalitách Budatínska 31, Černyševského 21, Gwerkovej 1-9, Jasovská 41 a 45, Lachova 28, Markova 9, Ševčenkova 7, Ševčenkova 9, Ševčenkova 15 a Ševčenkova 28. Živé ploty dosadili na Tupolevovej 8 a 22, Starhradská 2-4 a upravili aj okolie Budatínskej 9-15.

- - Inzercia - -