Dnes je piatok, 25.máj 2018, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mesto po štvrtkovej smršti ráta škody

august 12, 2017 - 18:39
Štvrtková veterná smršť v Bratislave spôsobila okrem popadaných konárov, stromov a zablokovaných komunikácií aj poškodenie stĺpov verejného osvetlenia. Pracovníci mestského dispečingu sú neustále v teréne a naprávajú vzniknuté škody.

Situácia je vážna najmä v mestských lesoch Bratislavy, kde počas dnešnej očakávanej búrky môžu spadnúť ďalšie stromy. Informovala o tom Katarína Kohutíkova z Kancelárie primátora hlavného mesta SR Bratislava.

Najhoršia situácia je v mestských lesoch Bratislavy, kde sú neprejazdné viaceré úseky ciest pre padnuté stromy. Občania by mali zvážiť návštevu bratislavského lesoparku, pretože silnejší vietor môže počas dnešného dňa ešte pretrvávať.

Škody mesto eviduje aj na stožiaroch verejného osvetlenia, ktoré boli zdemolované na Solivarskej, Jankolovej, Smolenickej a Dlhej ulici. Poškodené boli aj vzdušné rozvody či svietidlá. Hlavné mesto bude preto v najbližších dňoch osádzať nové stožiare, ako aj svietidlá a rozvody. Dovtedy bude prevádzka kalamitou dotknutých úsekov verejného osvetlenia zabezpečená náhradnými prepojeniami.

Dopravný podnik Bratislavy mal najväčší problém s trolejbusovou a električkovou dopravou v centre mesta, pričom bola nasadená aj náhradná doprava. Autobusom musel dispečing meniť trasy pre neprejazdnosť komunikácií. Linka 201 bola od rána odklonená zo Šancovej smer Hlavná stanica cez Pražskú na Prokopa Veľkého a naspäť tou istou trasou, pretože strom poškodil trolejové vedenie.

Hlavné mesto prostredníctvom svojho dodávateľa odstránilo spadnuté konáre a stromy vo viac ako 15 lokalitách (Banskobystrická, Karvašov chodník, Kollárovo nám., Vajanského nábrežie, Náb. A. G. Slobodu, okolie hlavnej stanice, Záhradnícka, Tomášikova, Podunajská, Estónska, Rybničná, Šancová, Námestie slobody, Hurbanovo, Zjazd z mosta Apollo – Bosákova), ktoré boli nahlásené občanmi alebo zistené obhliadkou dispečingom.

Mesto zároveň eviduje približne 30 spadnutých stromov a viac ako 10 zlomených stromov. Ďalšie stromy budú potrebovať odbornú starostlivosť, ktorú už začal zabezpečovať dodávateľ mesta. Generálny investor Bratislavy zaznamenal spadnuté konáre aj v mestských fontánach, ktoré očistia a znova napustia. Bratislavská Zoologická záhrada až na poškodenie ohrady pre vlky neeviduje žiadne vážnejšie škody.

- - Inzercia - -