Dnes je sobota, 23.jún 2018, meniny má: Sidónia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Staré Mesto čaká, či sa protistrana voči rozhodnutiu súdu v prípade Majáka nádeje odvolá

október 12, 2017 - 10:25
Bratislavská mestská časť Staré Mesto čaká, či bude odvolacie konanie v prípade budovy neziskovej organizácie Maják nádeje na Karpatskej ulici.

 Ako  uviedol starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, Okresný súd Bratislava I vyhovel námietke likvidátora Majáka nádeje, ktorým je od mája Staré Mesto, voči exekúcii budovy. “Súd exekúciu teda zrušil a keďže voči rozhodnutiu okresného súdu je možné sa odvolať, čakáme teraz na reakciu protistrany, v tomto prípade spoločnosti VIGI TRADE, respektíve Pavla Ruska a Mariána Kočnera, ktorí sú za tým," uviedol ďalej Števčík. Dodal, že pokiaľ sa protistrana odvolá, o veci bude rozhodovať krajský súd. “Verím ale, že budovu Majáka nádeje sa pre mestskú časť podarí zachrániť,“ povedal starosta mestskej časti. Proti uzneseniu okresného súdu o zastavení exekúcie na budovu Majáka nádeje možno podať odvolanie v lehote pätnásť dní odo dňa jeho doručenia.

Na budovu Majáka nádeje vyhlásil exekútor tri dražby, ani do jednej sa však nikto neprihlásil. Na prihlásenie do dražby bolo treba zloženie kaucie, aby sa o budovu mohol konkrétny záujemca o dražbu uchádzať. Išlo o 350-tisíc eur.

Budovu neziskovej organizácie Maják nádeje na Karpatskej ulici spravoval jej štatutár, bývalý majiteľ a riaditeľ Televízie Markíza Pavol Rusko. Staré Mesto s ním ešte v novembri 2015 ukončilo partnerský vzťah po tom, čo Pavol Rusko podľa starostu Radoslava Števčíka spreneveril finančné prostriedky Majáka nádeje. Týmto krokom chcela mestská časť ukončiť pôsobenie a činnosť neziskovej organizácie Maják nádeje. Následne 16. novembra 2015 zastupiteľstvo Starého Mesta schválilo uznesenie, aby doručili žalobu o likvidácii Majáka nádeje. V tejto veci však Okresný súd Bratislava I Starému Mestu nevyhovel a nerozhodol o zrušení neziskovej organizácie Maják nádeje. Ďalším konaním riaditeľa Pavla Ruska, ktorý sa zaviazal nehnuteľnosťou na Karpatskej ulici za pôžičku vo výške 600-tisíc eur, vznikol Majáku nádeje dlh a vydali na neho exekúciu. V novembri 2016 sa v tejto veci podľa Nory Remiarovej z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto začalo aj trestné stíhanie. Staré Mesto dostalo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru informáciu o začatí konania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Podľa neho neznámy páchateľ, vystupujúci ako štatutárny orgán riaditeľ neziskovej organizácie Majáka nádeje, porušil povinnosť opatrovať a spravovať tento majetok.

Krízové centrum Maják nádeje mal poskytovať ubytovanie, poradenstvo a aj ambulantné služby obetiam domáceho násilia a matkám, ktoré sa ocitli v krízovej situácii. Zároveň sa mal starať aj o zanedbávané, zneužívané, týrané deti alebo deti s problémami, ktoré do krízového centra umiestnili na základe rozhodnutia súdu.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -