Dnes je štvrtok, 20.september 2018, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Študenti STU predstavia návrhy na využitie Pisztoryho paláca v Starom Meste

október 12, 2017 - 13:18
Študenti z Katedry architektúry na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) predstavia ideové návrhy na využitie Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Ako informovala Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, verejná prezentácia sa uskutoční v stredu 18. októbra od 17:00 v priestoroch paláca. Súčasťou prezentácie bude aj výstava štúdií, ktoré spracovalo trinásť riešiteľských kolektívov študentov architektúry.

Podľa Remiarovej dostali budúci architekti v rámci predmetu Ochrana a obnova objektov pamiatkovo chránených zadanie pripraviť štúdie obnovy a novej funkčnej náplne Pisztoryho paláca. Na zadaní pracovalo dvadsaťdva študentov druhého ročníka inžinierskeho štúdia a v júni svoje nápady predstavili starostovi Starého Mesta Radoslavovi Števčíkovi a pedagógom. Mestská časť a katedra architektúry budú naďalej v spolupráci pokračovať aj po verejnej prezentácii, a to v rámci predmetu Ateliérová tvorba.

V súčasnosti prechádza Pisztoryho palác komplexnou obnovou. Prvú etapu obnovy ukončilo Staré Mesto v apríli, pozostávala najmä z obnovy fasád a strechy paláca. Rekonštrukciu mestská časť financovala z grantu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu, ktorý pokryl 85 percent nákladov, zvyšok financovalo Staré Mesto z vlastných peňazí. Pri grante išlo o 566-tisíc eur, Staré Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte takmer 100-tisíc eur. Druhá etapa obnovy paláca by zahŕňala rekonštrukciu nádvoria a interiéru a výmenu elektrických rozvodov. Aktuálne hľadá samospráva možnosti na financovanie tejto ďalšej potrebnej rekonštrukcie. Dovtedy bude Pisztoryho palác fungovať pre verejnosť ako kultúrne centrum, ale v obmedzenom režime, keďže pre elektrické rozvody sa zatiaľ palác nemôže naplno využívať. Pre agentúru SITA to ešte v júni uviedla Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto.

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr v období socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

- - Inzercia - -