Dnes je nedeľa, 25.marec 2018, meniny má: Marián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Lívia Matulová Osvaldová: Podporujeme myšlienky aktívneho starnutia

október 13, 2017 - 15:04
Október je mesiacom úcty k starším a teda aj priestorom na podujatia, venované seniorom. Jedným z nich je aj projekt Senior Friendly Víkend 50+, o ktorom nám viac prezradí PhDr. Lívia Matulová Osvaldová, CSc., riaditeľka Klub Luna, o.z.

Čo vás viedlo k vytvoreniu tohto podujatia?
Dlhodobo sa venujem problematike aktívneho starnutia a viem, že v tejto oblasti sa robí pre generáciu 50+ veľmi málo. Podujatie Senior Friendly Víkend 50+ , ktoré pripravujeme s partnermi a s podporou Starého mesta v rámci Festivalu peknej jesene ako súčasť Mesiaca úcty k starším ,vzniklo minulý rok ako spoločný projekt Klubu Luna Senior Friendly, o.z,. a OZ Bagar. Malo úspech a preto sme pripravili  2. ročník tohto podujatia v dňoch 13.-15. 10. v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici. Jeho súčasťou je aj vyhlásenie ocenení celoslovenskej súťaže Senior Friendly 2017. Je určená tým, ktorí podporujú myšlienky aktívneho starnutia, vychádzajú v ústrety seniorom , ponúkajú aktivity a možnosti ich  uplatnenia a pod. V spolupráci s Nadáciou Pontis sa 13.10. uskutoční aj konferencia Veková diverzita.

Aký je cieľ tohto podujatia?
Cieľom podujatia Senior Friendly Víkend 50+ je priniesť Bratislavčanom a návštevníkom Bratislavy zaujímavý program, ktorý nie je určený len seniorom, ale aj ich deťom a vnúčatám. V sobotu 14. 10. od 10.do 17. hodiny sa budú môcť poradiť v otázkach zdravia, výživy, životného štýlu a pohybu, financií, spotrebiteľských otázok, inšpirovať sa módnymi trendmi  na dvoch módnych prehliadkach a podobne.

Ktoré body programu by ste chceli zvlášť zvýrazniť?
Program , ktorý sme pripravili, ponúkne návštevníkom dozvedieť sa viac o svojom zdravotnom stave, naučia sa poskytovať prvú pomoc, otestovať si pamäť, dať si zmeniť image novým make upom, skúsiť si kreatívne techniky na tvorivých dielňach a floristike, oboznámiť sa s novinkami v oblasti pomôcok pre seniorov, pozrieť si fotografie finalistov súťaže Krásne spolu a ďalších. V nedeľu 15.10. sa uskutoční workshop Medzigeneračnej arteterapie, ktorý sa realizuje s podporou Ministerstva kultúry SR.

Je toto podujatie na pozvánky alebo môže prísť každý?
Širokej verejnosti je určená sobota, na  konferenciu Veková diverzita sa záujemcovia môžu prihlásiť, podobne aj na 15.10. na Medzigeneračnú arteterapiu, počet miest je obmedzený. Viac informácií záujemcovia nájdu na: www.seniorfriendly.sk.

Aké ďalšie aktivity plánujete pre starších občanov?
Klub Luna pripravuje počas celého roka, dvakrát do týždňa, aktivity pre starších občanov. Okrem zaujímavých kreatívnych aktivít v našom programe sú aj besedy s umelcami, spisovateľmi, osobnosťami spoločenského života, ale aj s lekármi a pod. Sme aj organizátormi medzigeneračných aktivít a projektov ako Stvárni knihu, Kreafest, Tretí vek na námestí, Medzigeneračná arteterapia a pod.

- - Inzercia - -