Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Železnice zaznamenali počas veternej kalamity 65 mimoriadnych situácií

október 30, 2017 - 21:40
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaznamenala od nedeľného do pondelňajšieho rána 65 mimoriadnych situácií, ktoré narušili alebo ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. Ako agentúru SITA informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč, na viacerých tratiach boli popadané stromy, ťažkosti spôsobovali aj výpadky napájania elektrickým prúdom.

Tam, kde to bolo možné, ZSSK zabezpečovala náhradnú autobusovú dopravu, odrieknutých bolo približne 60 osobných vlakov. Železnice sa snažili cestujúcim čo najviac uľahčiť dopravu do cieľových staníc, preto 28 prípojných vlakov čakalo až 627 minút na zmeškané vlaky.

Prvé komplikácie boli hlásené v nedeľu ráno po siedmej hodine, problémy najčastejšie spôsobovali konáre a stromy zasahujúce do trate, ktoré výrazne obmedzovali prevádzku. Ako uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč, na mnohých tratiach sa rušňovodiči, vlakvedúci a dokonca i cestujúci pokúšali o odpratanie spadnutých stromov, aby aspoň sčasti sprejazdnili prevádzku.

Počasie situáciu komplikuje aj dnes. Na trati Tisovec - Brezno ráno spadol na koľajnice strom, čo spôsobilo odrieknutie osobného vlaku a na trati Banská Bystrica - Radvaň sa spadnutý strom postaral o meškanie rýchlika a osobného vlaku. Medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom premáva náhradná autobusová doprava a na tratiach Zohor - Devínska Nová Ves a Čadca - Krásno nad Kysucou premávajú vlaky iba po jednej koľaji.

V nedeľu Slovensko podobne ako aj iné krajiny strednej Európy zasiahol silný vietor. Západné a stredné Slovensko trápili výpadky elektriny, problémy boli aj na železniciach, kde nepremávali alebo meškali vlaky. Silné búrky zasiahli strednú a severnú Európu, pričom zabili najmenej päť ľudí v Nemecku, Poľsku a Českej republike.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -