Dnes je pondelok, 19.november 2018, meniny má: Alžbeta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Filharmónia privíta na koncertoch klavírny talent z Ruska

november 07, 2017 - 12:41
Mladý ruský klavirista Daniel Charitonov bude hosťom Slovenskej filharmónie dnes večer a tiež na symfonických koncertoch vo štvrtok a piatok.

Mladý ruský klavírny virtuóz Daniel Charitonov zahrá na tohtotýždňových koncertoch Slovenskej filharmónie. Na recitál umelca, ktorý odštartuje novú sezónu koncertného cyklu filharmónie Klavír a klaviristi pozýva filharmónia do Malej sály v bratislavskej Redute už dnes o 19:00. Talentovaný hudobník sa následne s orchestrom Slovenskej filharmónie predstaví na symfonických koncertoch vo štvrtok a piatok o 19:00.

Daniel Charitonov sa narodil 22. decembra 1998 v meste Južno-Sachalinsk na ruskom Ďalekom východe. Jeho kariéru „zázračného dieťaťa“ odštartovalo získanie 3. ceny na 15. ročníku Medzinárodnej súťaže P. I. Čajkovského (2015), kde vo veku 16 rokov zažiaril ako jeden z najväčších talentov. Na začiatku sezóny 2017/ 2018 Charitonov debutoval v známej londýnskej sále Royal Festival Hall s Royal College of Music Symphony Orchestra na koncerte v rámci rozsiahleho cyklu londýnskeho Philharmonia Orchestra „Hlasy revolúcie: Rusko 1917“.

Taktiež debutoval s komorným orchestrom London Chamber Orchestra v rámci Festival of Flanders v belgickom Gente. Oba koncerty dirigoval legendárny Vladimir Aškenázy, s ktorým sa Charitonov predstavil už v minulom roku, informovala ďalej tlačová tajomníčka filharmónie.

Na dnešnom koncerte zaznejú v interpretácii Charitonova diela od Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Franza Liszta. Na symfonických koncertoch vo štvrtok a piatok si publikum v jeho interpretácii vypočuje Rapsódiu na Paganiniho tému pre klavír a orchester od Sergeja Rachmaninova z roku 1934.

Na úvod koncertu je na programe orientálna fantázia Islamey od Milija Balakireva. Islamey (1869, revidovaná verzia z roku 1902) je popri symfonickej básni na Lermontovov námet Tamara (1867 – 1882) Balakirevovým najslávnejším opusom. V druhej polovici koncertu je na programe Suita 1 a 2 Maurica Ravela so Slovenským filharmonickým zborom.

Oba symfonické koncerty bude dirigovať rakúsky hosť Sascha Goetzel. Goetzel je hosťujúcim dirigentom Viedenskej štátnej opery, šéfdirigentom japonského Kanagawa Philharmonic Orchestra a umeleckým riaditeľom istanbulskej nadácie Music for Peace Foundation, dodala Tolstova.

- - Inzercia - -