Dnes je streda, 17.október 2018, meniny má: Hedviga
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ivo Nesrovnal v piatok otvorí obľúbené Svätomartinské dni v Bratislave

november 08, 2017 - 11:32
Začiatkom novembra 2017 už po desiatykrát oživíme tradíciu svätomartinských osláv v hlavnom meste. Svätomartinské dni, ktoré spájajú staromestské Martinské hody so Sviatkom mladého vína, sa budú konať od piatka 10. novembra do nedele 12. novembra na Rudnayovom námestí, Primaciálnom námestí a v Zichyho paláci. Súčasťou trojdňového programu bude aj viacero aktivít a predstavení pre deti.
Podujatie bude oslavou výsledkov práce bratislavských vinárov. Bratislavská samospráva chce týmto sviatkom posilňovať historické vedomie a vzťah Bratislavčanov k vlastným tradíciám a tiež propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva. 
Ochutnávanie bratislavského mladého vína sa začne v piatok 10. novembra a potrvá do soboty 11. novembra na Primaciálnom námestí. Záujemcovia a milovníci vína si tu nájdu to najlepšie z tohtoročnej ponuky bratislavských vín. „Oslavy mladého vína sú obľúbenými oslavami nielen vinárov, ale aj všetkých Bratislavčanov, ktorí majú radi víno. Ja osobne sa už veľmi teším a všetkých srdečne pozývam na Primaciálne námestie. Vôbec nepochybujem o tom, že aj tento ročník bude plný kvalitného a výborného vína,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.  
V piatok 10. novembra sa bude o 16.00 hodine konať požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci, kde primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským požehnajú mladé vína z tohtoročnej úrody ako aj novú úrodu mestského vína.  Aj tento rok sa budú v dňoch od 10. – 12. novembra konať tradičné Svätomartinské bohoslužby v Katedrále sv. Martina a chýbať nebudú ani obľúbené lampiónové sprievody, ktoré budú v sobotu 11. novembra na Rudnayovom námestí a v pondelok 13. novembra v areáli Bratislavského hradu. 
V rámci Svätomartinských hodov na Rudnayovom námestí pri katedrále sv. Martina si môžete pochutiť nielen na varenom  víne, ale aj na rôznych špecialitách vrátane pečeného vola. Ten sa bude podávať na Rudnayovom námestí  v sobotu od 14.00 hod za symbolickú sumu. Výťažok z predaja poputuje na charitatívne účely.    
Svätomartinské dni spoločne pripravili hlavné mesto SR Bratislavy a mestská časť Bratislava – Staré Mesto v spolupráci s Bratislavskou arcidiecézou, eRko – Hnutím kresťanských spoločenstiev detí a Bibianou. 
História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska.  Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska.
PODUJATIA SVÄTOMARTINSKÝCH DNÍ 2017
 
HODY NA RUDNAYOVOM NÁMESTÍ
piatok - nedeľa, 10. – 12. novembra 2017, Rudnayovo námestie
tradičný remeselný jarmok, pečenie vola, husacina, víno
Pečený vôl sa bude podávať na Rudnayovom námestí  v sobotu od 14.00 hod. za symbolickú cenu. Výťažok z predaja poputuje na charitatívne účely. V piatok o 18.15 hod. sa uskutoční slávnostné otvorenie Svätomartinských dní za prítomnosti arcibiskupa metropolitu Bratislavskej arcidiecézy, Mons. Stanislava Zvolenského. V sobotu sú pripravené aktivity aj pre deti – tvorivé dielne v Bibiane alebo bábkové divadlo v Gašparkove.
 
SVIATOK BRATISLAVSKÉHO MLADÉHO VÍNA
piatok - sobota, 10. – 11. novembra 2017, Primaciálne námestie
Od 12.00 hod. do 22.00 hod. ochutnávka mladých vín od bratislavských vinárov z Račianskeho vinohradníckeho spolku,  Nového Mesta, Vajnôr, ako aj vinárov z Devína, ktorí budú ponúkať aj tradičný a obľúbený „ríbezlák“. 
V piatok 10. novembra o 16.00 hod. požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci a kultúrny program na Primaciálnom námestí. 
 
SVÄTOMARTINSKÉ BOHOSLUŽBY 
v Katedrále sv. Martina v Bratislave, v dňoch 10. - 12. novembra 2017
piatok 10. novembra o 17.00 hod. svätá omša 
sobota 11. novembra o 15.30 hod. svätá omša pre deti
sobota 11. novembra o 17.00 hod. svätá omša na sviatok sv. Martina
nedeľa 12. novembra o 10.30 hod. slávnostná svätá omša
 
SVÄTOMARTINSKÉ LAMPIÓNOVÉ SPRIEVODY
V sobotu 11. novembra 2017 – ERko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí pozýva na Svätomartinské stretnutie, ktoré začne o 15.30 hod. sv. omšou pre deti v Dóme sv. Martina. Po nej bude scénka na Rudanyovom námestí Martin Tours a žobrák. A o cca 16.30 hod. pôjde lampiónový sprievod z Rudnayovho námestia cez Staré Mesto do Zichyho paláca, kde bude pre deti pripravený ďalší program. Obetným darom sú tento rok sladkosti pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
V pondelok 13. novembra 2017 od 17.00 hod. sa po trinástykrát uskutoční lampiónový sprievod v areáli Bratislavského hradu organizovaný Nemeckou školou Bratislava. Deti si ponesú vlastnoručne vytvorené lampióny, budú spievať piesne a kráčať za svätým Martinom na koni. Na mieste, kde najlepšie vidieť Dóm sv. Martina, celý sprievod zastane a zahrá sa scéna zo života sv. Martina: Ako sa sv. Martin podelí o svoj kabát s mrznúcim žobrákom. Miesto stretnutia je o 17.00 hod. pri hlavnom vchode na Bratislavský hrad. http://deutscheschule.sk/
Chronologicky 

PROGRAM SVÄTOMARTINSKÝCH DNÍ 2017

 
Piatok 10. novembra 
16.00 Požehnanie mladého vína – kaplnka Primaciálneho paláca
17.00 Svätá omša v Dóme sv. Martina
18.15 Slávnostné otvorenie Svätomartinských dní za prítomnosti arcibiskupa metropolitu Bratislavskej arcidiecézy, Mons. Stanislava Zvolenského
 
Sobota 11. novembra
13.00 a  17.00 Divadelné predstavenie v Gašparkove, Rudnayovo námestie 
14.00 – 16.00 Ako na strašidlá, Bibiana, Panská 41  - Tvorivé dielne – výroba strašidla, workshop
16.00 Čítame, kreslíme s Katarínou Nádaskou, Bibiana, Panská 41 - Tvorivé dielne s etnografkou Katarínou Nádaskou, výstava Hu húúú 
15.30 Svätá omša v Dóme sv. Martina pre deti
16.30 Martin z Tours a žobrák - živý obraz stretnutia sv. Martina a žobráka, Rudnayovo námestie
16.45 Lampiónový sprievod ulicami Starého Mesta, na čele so sv. Martinom na bielom koni, Rudnayovo námestie – Zichyho palác
17.00 Svätá omša v Dóme sv. Martina na sviatok sv. Martina
19.00 Tvorivé dielne, Zichyho palác
 
Nedeľa 12. novembra 
10.30 Slávnostná svätá omša v Dóme sv. Martina 

- - Inzercia - -