Dnes je pondelok, 19.november 2018, meniny má: Alžbeta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

ABBA roztancovala javisko aj hľadisko!

november 13, 2017 - 10:47
Na slovenské javisko prichádza projekt, ktorý už od roku 1999 valcuje svetové muzikálové scény – Mamma Mia! s piesňami fenomenálnej skupiny ABBA. V romantickom, dojímavom a zároveň vtipnom príbehu si zahrali špičkoví herci, ktorí sa netaja, že na skúškach doslova potili krv. Režisér Svetozár Sprušanský však tušil, že výsledok bude perfektný.

Muzikál MAMMA MIA! predstavuje celosvetový divadelný fenomén a obrovský divácky úspech. Hral sa a hrá vo vyše štyridsiatich krajinách na všetkých kontinentoch a potešil už vyše 56 miliónov divákov na celom svete. Každý deň sa po celej zemeguli odohrá minimálne sedem predstavení - a to najmenej na troch kontinentoch. ,,Všade vo svete sa tento muzikál uvádza a nesiahli sme po ňom preto, že sme chceli zapadnúť do toho radu divadiel, avšak preto, že muzikál sa stáva liekom, kedy ľudia nemusia užiť antidepresíva, ale stačí, ak si naň prídu pozrieť,” prezradil nám o jeho výnimočnosti režisér Sväťo Sprušanský. 

mammamia003.jpg

Foto: 
Dalibor Krupka

Muzikál MAMMA MIA! obsahuje všetky nesmrteľné hudobné hity skupiny ABBA!

Mamma Mia, Waterloo, Money Money Money, Dancing Queen, The winner takes it all a ďalšie, ktoré sú prepojené s dojímavým a vtipným dejom: Dvadsaťročná Sofia, v snahe zistiť, kto je jej otcom, oživí minulosť svojej slobodnej matky Donny a bez jej vedomia pozve na grécky ostrov na svoju svadbu troch potenciálnych otcov, s ktorými jej mama zažila pred 20imi rokmi horúce chvíle...

Muzikál preslávila aj jeho filmová verzia s Meryl Streep v hlavnej ženskej úlohe Donny, Piersom Brosnanom v úlohe Sama, Colinom Firthom ako Harrym , Julie Walters v postave Rosie a z neznámej Amandy Sayfried v postave Sofie urobila filmovú hviezdu.

Slovenská verzia muzikálu Mamma Mia! sa bude hrať v preklade Alexandry Ruppeldtovej, o slovenské preklady piesní skupiny ABBA sa postaral Martin Sarvaš: ,,Pre mňa to bola bezpochyby najväčšia tvorivá výzva, a to ani nie tak objemom dvadsiatich piatich textov, ale skôr tým, že tu boli nielen originálne anglické verzie švédskej skupiny ABBA, ale aj početné české a slovenské verzie v pamäti divákov a fanúšikov ešte z čias pred vznikom muzikálu. Plus filmová verzia, najpredávanejšie DVD všetkých čias...Len korektúry druhej časti muzikálu mám uložené v siedmich, postupne vylepšovaných a dopĺňaných súboroch. A keď už bolo zdanlivo všetko hotové, prišli na rad úpravy podľa návrhov a poznámok autorov resp. majiteľov licencie vrátane spätného prekladu slovenských textov do angličtiny. Práce trvali od konca marca až do októbra, ale výsledok stojí definitívne za pozretie a vypočutie," prezradil Martin.

mammamia007.jpg

Foto: 
Dalibor Krupka

Čo hovoria na muzikál herci?

Soňa Norisová

Bola som na zastávke trolejbusu so synom a zavolal mi Sväťo s touto ponukou. Veľmi ma to potešilo. Zvažovala som to len kvôli časovému zaneprázdneniu. Ak by som nemala iné poviinnosti, tak poviem okažite jasné, idem do toho! Avšak kvôli časovému zaneprádzeniu som sa rozhodovala dlhšie. Muzikály som dávno nerobila, mám svoje roky a mala som pocit, že to už nezvládnem, neverila som si. Musím ale povedať, že to neľutujem. Bolo to síce náročné, avšak má to zmysel. 

Katka Hasprová

Je to naozaj taká zo životných rolí. Som veľmi šťastná, že to môžem robi. Je tam dramatično, aj komika, krásne piesne… Napriek tomu, že robím muzikály, človek má pocit, že sa musí učiť, akoby začínal nanovo.

Miroslava Drínová

Aj keď ma spočiatku musel režisér usmerňovať, pretože v súkromí som veľká romantička a musela som sa naučiť byť aj rockerkou, našla som v tom zaľúbenie. Teraz mi trošku z toho “hrabe”. Samozrejme, v tom pozitívnom slova zmysle. Zaspávam sa a budím pri pomyslení na muzikál. 

Romana Dang Van

Keď som sa dopočula, že sa má robiť MAMMA MIA, nebolo to pre mňa nič zvláštne. Totižto som nevyrastala som na ABBE, nepoznala som to. Bola to pre mňa veľká výzva a musela som v sebe nájsť tú postavu Sofi, ktorá je opakom mojej osobnosti v osobnom živote. 

Sisa Sklovská

Veľmi ďakujem režisérovi, že ma oslovil. Hrajem rolu, ktorú vám ani neviem opísať. Je komická, tanečná, veľmi herecká. Musela som veľmi zapracovať na tom, aby som zapôsobila ako herečka. Čo sa týka choreografie, tak fitness centrum je šuvix. Nezabudnem však na hlášku Petra Kočiša, ktorý keď sme skúšali finále prvého dejstva zahlásil: ,,Takto rýchlo som ešte nebehal, ako tancujem.” 

Zuzana Vačková

Musím povedať, že ja som taká muzikálová panna. Okrem toho, že som robila malú zborovú rolu v muzikáli Kabaret pred dvadsiatimi rokmi, tak nič podobné som nerobila. Ja som síce herečka, ale za speváčku sa nedovolím pasovať. Sú to pre mňa doslova oddreté veci avšak o to väčšiu radosť z toho mám.

 

- - Inzercia - -