Dnes je štvrtok, 19.september 2019, meniny má: Konštantín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na bratislavský Filmový chodník slávy pribudne meno Božidary Turzonovovej!

november 14, 2017 - 10:40
Na bratislavský Filmový chodník slávy, ktorý v roku 2009 založila pani Mária Reháková, pribudne ďalšia pamätná dlaždica s menom herečky Božidary Turzonovovej. Táto úžasná osobnosť slovenského herectva sa tak pridá k ďalším siedmim významným osobnostiam, ktorých meno doposiaľ zdobí pešiu zónu pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava.

K hereckým osobnostiam Márii Kráľovičovej, Eve Krížikovej, Emílii Vašáryovej, Ladislavovi Chudíkovi, Štefanovi Kvietikovi, Ivanovi Palúchovi a Jozefovi Adamovičovi, ktorých dlaždice s menami zdobia bratislavský Filmový chodník slávy, pribudne ďalšia dlaždica s menom herečky Božidary Turzonovovej. Za jej dlhoročnú umeleckú tvorbu ju počas včerajšieho večera ocenili na 19. ročníku Medzinárodného filmového festivalu a odovzdali jej pomyselnú dlaždicu, ktorú fyzicky uložia začiatkom kultúrneho leta, v priebehu júna, pred mestským divadlom P.O. Hviezdoslava.

Cenu si pani Turzonovová prevzala z rúk zakladateľky Filmového chodníka slávy, riaditeľky Agentúry Promotion, pani Márie Rehákovej. ,,Filmový chodník slávy sa vedie od mestského Divadla Pavla Orságha Hviezdoslava. Mal to byť pôvodne chodník, dnes sa to už tvaruje na malé námestíčko. Som nesmierne rada, že túto pomyselnú dlaždicu môžem odovzdať práve pani Božidare Turzonovovej, dáme divadla, dáme slovenskej a českej kinematografie," prezradila počas úvodného príhovoru pani Reháková. Zároveň vyzdvihla aj skutočnosť, že na chodníku sa budú vynímať mená manželského páru.

Pri tejto príležitosti vyzvala prítomných, aby si spoločne pripomenuli aj osobnosť s menom Jozef Adamovič, ktorý s Božidarou prežil vyše 50 rokov života. ,,Jozef je neoodeliteľná súčasť môjho života, môjho rodinného života, otca mojich detí a samozrejme aj môjho pracovného života. Veľa sme splu pracovali, máme za sebou nádherné tituly, ktoré boli náročné, citovo vybičované..." zaspomínala si pani Turzonovová. 

mmpremiera002.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Počas večera sme si pripomenuli aj ďalšie obrovské mená kinematografie prostredníctvom premietnutého filmu PENELOPA režiséra Štefana Uhra, kde si hlavnú úlohu zahrala Božidara Turzonovová v postave Evy Kamenickej. 

mmpremiera006.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Božidara Turzonovová 

Herečka Božidara Turzonovová je pôvodom Bulharka. Narodila sa v hlavnom meste Bulharska - Sofii. Mama bola pôvodom Srbka, otec zasa Macedónec. Po trinástich mesiacoch od jej narodenia rodičia odišli za prácou do Bratislavy, kde vyrastala celý svoj život. Od útleho detstva pôsobila v detskom rozhlasovom súbore, recitovala a tiež navštevovala dramatický krúžok Domu pionierov a mládeže. Neskôr sa k tomu pridala aj hra na klavír. Vyštudovala Vysokú školu muzických umení, na ktorej sa zoznámila so svojim manželom Jozefom Adamovičom. Už po skončení školy nastúpila do Slovenského národného divadla.

Už v začiatkoch svojej kariéry bola vnímaná ako mimoriadne nadaná herečka. Spomedzi množstva hier, v ktorých si zahrala možno spomenúť Líšky, dobrú noc, Višňový sad, Búrka, Platonov, Rómeo a Júlia, Fetišistky, Krvavá svadba, Pomocník a beznádejne vypredaných hrách ako Na skle maľované, Ženský zákon, Mastný hrniec a mnohých ďalších.

Jej filmovým debutom sa stala snímka Vladislava Pavloviča Most na tú stranu, kde si zahrala v roku 1961 spoločne s manželom. Medzi ďalšie filmy, ktoré ju preslávili patrí film Penelopa, Vrátne láhve, Marta a ja, či Bludička. Zahrala si aj v množstve slovenských seriálov - Adam Šangala, Zborovňa, z tých novších Panelák, či Ordinácia v ružovej záhrade.

Herečka význmamneovplyvnila a zasiahla aj kultúru a školstvo. Je spoluzakladateľkou Art Film Festu a čestnou riaditeľkou Filmového festivalu Cinematik Piešťany. Vyučovala na VŠMU, kde pôsobila od roku 1984. Stala sa tiež prvou dekankou na Akadémii muzickýcj umení v Banskej Bystrici.

V roku 1979 jej bol udelený titul zaslužilá umelkyňa, v roku 2008 jej prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy a o rok neskôr získala Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. V marci tohto roku bola uvedená do Siene slávy televíznej ankety OTO.

mmpremiera007.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -