Dnes je utorok, 27.júl 2021, meniny má: Božena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Do hereckého neba odišiel herec Marián Labuda

január 05, 2018 - 15:56
Smrť si po neho prišla z čista jasna. Pri nastupovaní do auta herec náhle stratil vedomie. Pomôcť mu už nedokázali ani okamžite privolaní záchranári.
Foto: 
profimedia.sk

Marián Labuda st. sa narodil v roku 1944 v Hontianskych Nemciach. Po absolvovaní divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave nastúpil do Slovenského národného divadla. V roku 1968 sa podieľal na založení Divadla na korze v Bratislave, odkiaľ prešiel po jeho zákazu na Novú scénu. Práve tu sa vypracoval od komických a tragikomických typov, ktoré mu mimoriadne sedeli, k veľkým dramatickým úlohám.

tisov.png

Foto: 
divadlo Aréna

Od roku 1990 bol členom činohry SND. Hosťoval tiež na mnohých českých divadelných scénach ako v Národnom divadle v Brne, Mestskom divadle Zlín či Divadle na Vinohradoch.  Za jeho najkrajšiu úlohu mnohí považujú rolu vodiča Páveka z komédie Vesničko má středisková. Túto ponuku dostal od Jiřího Menzla. Aj vďaka pánovi Labudovi sa komédia dočkala nominácie na Oscara. Po tomto filme sa hercovi hrnula jedna ponuka za druhou. Účinkoval v snímkach ako Pacho, hybský zbojník, Sebechlebskí hudci, Demokrati, O sláve a tráve, Anděl svádí ďábla, Dobří holubi se vracejí a taktiež v ďalších Menzlových filmoch ako Konec starých časů, Žebrácká opera či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Marián Labuda si zahral aj v rozprávkach ako Vták Ohnivák, Lotrando a Zubejda. Za vedľajšiu úlohu v kultovom filme Martina Šulíka Záhrada získal Českého leva. S manželkou Vierkou vychoval dvoch synov, mareka a Maja, ktorý pokračoval v otcových stopách a tiež sa stal hercom, rovnako ako Majov najstarší syn Riško, z ktorého mal starý otec nesmiernu radosť a predpovedal mu veľkú hereckú kariéru. 

Česť jeho pamiatke. 

lab.jpg

Foto: 
archív M.L.

- - Inzercia - -