Dnes je pondelok, 19.november 2018, meniny má: Alžbeta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Svet japonskej popkultúry ožije v Zichyho paláci

január 31, 2018 - 14:57
Japonské animované filmy, komiksy či jedlo a móda budú témou štvrtkového večera v bratislavskom Zichyho paláci. Prednáška renomovaného japonského sociológa a experta na japonskú popkultúru Kiyomitsu Yuiho sa začne o 18:30.

Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Japonska v SR v rámci aktivít a snáh zameraných na prehĺbenie záujmu o Japonsko a pochopenie jeho kultúry Slovákmi. Ako informovala Zuzana Ondrejková Želinská zo sekcie kultúry a PR Veľvyslanectva Japonska v SR, prednáška, ktorá sa uskutoční v spolupráci s Japan Foundation a Univerzitou v Kóbe, ponúkne jedinečnú príležitosť dozvedieť sa mnoho zaujímavého o japonskej popkultúre, ktorá je známym kultúrnym fenoménom konca 20. storočia a začiatku 21. storočia. Na prednášku, ktorá bude tlmočená do slovenského jazyka je vstup voľný.

„Japonské anime (animované filmy) a manga (komiksy) sa stali obľúbenými nielen u mladých ľudí po celom svete. Japonské videohry a televízne seriály si stále nachádzajú oddaných fanúšikov v mnohých krajinách, Godzilla a Pokémon sa stali medzinárodnými ikonami, suši je ľahko dostupné v bežných supermarketoch a japonská móda je stále viac šik nielen v Ázii, ale i v Európe,“ priblížila najznámejšie artikle japonskej popkultúry v tlačovej správe Ondrejková Želinská.

Aj keď termín japonská popkultúra označuje súčasnú či modernú kultúru krajiny vychádzajúceho slnka Japonska, jeho prejavy vo filme, gastronómii, výtvarnom umení a hudbe v istej miere zachovávajú tradície krajiny. „Súčasná popkultúra, podobne ako tradičné formy, nie je len formou zábavy, ale aj dôležitým aspektom, ktorý odlišuje súčasné Japonsko od zvyšku moderného sveta,“ dodáva sa v tlačovej správe.

Japonský odborník Kiyomitsu Yui je výkonným poradcom prezidenta povereného medzinárodnou spoluprácou a výkonného riaditeľa Centra pre akademickú spoluprácu s EÚ na univerzite v japonskom Kóbe a profesorom sociológie na Fakulte humanitných vied na univerzite v Kóbe. Pôsobil ako predseda za Áziu v Sciences Politiques v Paríži a ako hosťujúci vedecký pracovník - špecialista na Harvardovej univerzite. Prednášal na viacerých renomovaných univerzitách, napríklad na Jagellonskej univerzite v poľskom Krakove, univerzite v rakúskom Innsbrucku, UNISA v austrálskom Adelaide. V súčasnosti je prezidentom Japonskej spoločnosti pre sociologickú teóriu.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -