Dnes je sobota, 23.február 2019, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Starom Meste budú v sobotu fašiangové slávnosti

február 06, 2018 - 14:45
V bratislavskej mestskej časti Staré Mesto sa v sobotu už po tretíkrát uskutočnia fašiangové slávnosti. Podujatie bude na Hviezdoslavovom námestí a v Zichyho paláci od 12:30.

Fašiangový sprievod vyrazí z Hviezdoslavovho námestia o 13:30 a za sprievodu ľudovej hudby Fidlikanti bude smerovať ulicami historického centra do Zichyho paláca. Na Hviezdoslavovom námestí budú pre ľudí pripravené ukážky fašiangových zvykov. Mäsiari im predvedú spôsob výroby niektorých zabíjačkových špecialít, na ktorých si budú môcť aj pochutiť. O zábavu sa postará ľudová hudba a nebudú chýbať ani tradičné fašiangové dobroty, ako sú šišky, fánky.

Súčasťou fašiangových osláv bude aj vyhodnotenie súťaže žiakov staromestských základných a materských škôl o najkrajšiu fašiangovú masku. V Zichyho paláci bude zároveň výstava fašiangových masiek a fotografií študentov Vysokej školy výtvarných umení, ktorá potrvá do 28. februára.

“Cieľom Starého Mesta je oživovať tradície a zvyky. K fašiangom už od nepamäti patrí zábava a jedlo. Tradičnými jedlami boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality a tieto chceme ponúknuť,“ uviedol starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorá tento rok pripadla na 14. februára. Je to obdobie zábavy, plesov, bálov, ľudových veselíc, zabíjačiek a svadieb. Končí sa v utorok pred Popolcovou stredou takzvaným pochovávaním basy. Od Popolcovej stredy nasleduje štyridsaťdňové obdobie pôstu pred Veľkou nocou.

- - Inzercia - -