Dnes je piatok, 18.január 2019, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chodníky od snehu musia odhrnúť vlastníci priľahlých domov

február 07, 2018 - 15:25
Chodníky v hlavnom meste SR Bratislave od snehu musia odhrnúť vlastníci priľahlých domov. Za ich stav počas zimy sú zodpovední vlastníci, správcovia alebo užívatelia priľahlých nehnuteľností.

Zodpovední sú hlavne za to, aby mohli po nich bezpečne ľudia chodiť počas sneženia, poľadovice i keď sú chodníky znečistené blatom. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta SR Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že to vyplýva zo zákona o pozemných komunikáciách. Dnešné sneženie v Bratislave a topenie snehu spôsobujú mláky i nepriechodné chodníky. Pre vodu sa po nich nedá chodiť a po snežení bývajú v meste zaplavené aj niektoré priechody pre chodcov.

Sneženie od dnešného rána komplikuje dopravu v Bratislave. Na hlavných ťahoch v meste sa pre sneh tvorili kolóny, doprava sa spomaľovala na Moste SNP, na Palisádach i na Štefánikovej ulici. Dopravný podnik Bratislava (DPB) informoval, že problémy s trolejbusovou dopravou boli na Palisádach, na Kramároch a v Lamači. Pre sneženie v hlavnom meste meškali na dnešné rokovanie Národnej rady SR aj viacerí poslanci. Rokovacia sála parlamentu bola ráno takmer prázdna. „Nepochopím, prečo my to vieme, že bude snežiť a odhŕňačské autá to nevedia,“ povedala na úvod šiesteho rokovacieho dňa podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová. Poslanci tak nezačali o 11:00 hlasovať o prerokovaných návrhoch zákonov.

Bratislavský magistrát tvrdí, že dnes vyslalo von všetky svoje technické aj ľudské kapacity. Bratislavské cesty sú v súčasnosti podľa mesta zjazdné, cestári však stále pluhujú a odhŕňajú sneh z ciest. „To však neznamená, že cestné komunikácie budú bez akýchkoľvek známok snehu,“ podotkla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Bratislava vyhlásila zimnú pohotovosť v novembri. „Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti 43 sypačov, 11 multikár, jedna snehová fréza a 88 ručných pracovníkov,“ spomenula hovorkyňa hlavného mesta. Magistrát zabezpečuje zimnú údržbu na miestnych komunikáciách I. a II. triedy a na nadjazdoch na štátnych cestách v celkovej dĺžke 449 km. Stará sa aj o námestia, verejné priestranstvá, niektoré chodníky, lávky a mosty vo výmere 357 643 metrov štvorcových i o 257 zastávok MHD s rozlohou 29 991 metrov štvorcových. Priechodov pre chodcov majú na starosti 1 481.

- - Inzercia - -