Dnes je piatok, 03.júl 2020, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Po prípravách začala Nová Cvernovka v Rači naplno

február 18, 2018 - 12:36
Hlavným tohtoročným projektom Novej Cvernovky bude 9. ročník mestského multižánrového festivalu 1. MÁJ - deň otvorených ateliérov.

Dobudovanie kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka a program zameraný na lepší život v meste a kultúrne dedičstvo sú tohtoročnými hlavnými témami bratislavskej Novej Cvernovky. Ako informovala Zuzana Suchová z Nadácie Cvernovka, „Cvernovka ako v Bratislave dobre etablovaná značka a komunitná inštitúcia začína po presťahovaní sa z Paričkovej ulice do priestorov bývalej bratislavskej Strednej priemyselnej školy chemickej na Račianskej ulici novú fázu svojej existencie. Jej cieľom je naplno využiť možnosti, ktoré ponúka nová budova“. Celý program Novej Cvernovky je zverejnený na jej webstránke http://www.novacvernovka.eu/program a jej tím ho prezentoval podrobne začiatkom februára.

Uprostred bývalých tried a kabinetov už vyrástlo nové kultúrne a kreatívne centrum s multifunkčnou sálou, ktorá začína plniť svoju funkciu. Podľa režiséra Vila Csina z Nadácie Cvernovka, ktorý je zodpovedný za kultúrne dianie v Novej Cvernovke, ponúknu v sále rôzne žánre. „ Tento ako aj ďalšie priestory budú miestom, kde sa dá po celý rok navštíviť koncert, vidieť výstavy, divadlo, stand-up či prednášku, posedieť si v knižnici, dať si dobré jedlo, ísť na workshop, poprechádzať sa s deťmi v parku, alebo sa vzdelávať, napríklad o ekológii, histórii či vede,“ cituje tlačová správa Csina. Pravidelný verejný program sa okrem sály bude konať aj nedávno otvorenej verejnej knižnici nazvanej Kabinet pomalosti, pracovnom priestore Coworking Cvernovka, alebo v dramatickom centre Edudrama.

Hlavným tohtoročným projektom novej Cvernovky bude 9. ročník mestského multižánrového festivalu 1. MÁJ - deň otvorených ateliérov. V priestoroch Novej Cvernovky bude mať stálu scénu projekt Pecha Kucha, Samo Trnka každý mesiac v rámci improligy Popuk! predstaví „to najhoršie“ z humoru. Cvernovka pozve i na literárny festival zameraný na slovenskú tvorbu Autoriáda 2018 a aj na festival Nasuti, ktorý spojí ekológiu a vizuálne umenie. V kontexte “osmičkového roku”, v ktorom si pripomíname výročia významných historických udalostí, sa v Novej Cvernovke uskutočnia diskusné panely na tému 50. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy a geopolitického kontextu fungovania Slovenska v európskom priestore. Programovú skladbu v roku 2018 doplní aj cyklus prednášok Pamäť, tiež večery o industriálnych pamiatkach a dôležitých miestach po celom Slovensku s názvom Čierne diery a cyklus prednášok PamMap zaoberajúci sa históriou Bratislavy. Program Alumni sa bude venovať staršej generácii a absolventom bývalej školy.

Kreatívna komunita Cvernovky pôvodne sídlila v budove pradiarne v areáli Cvernovky na Páričkovej ulici. Pre havarijný stav objektu a stavebné zámery sa však umelecké ateliéry museli do konca júla 2016 vysťahovať. Bývalý priemyselný areálu Cvernovej továrne medzi ulicami Páričková, Svätopluková a Košická od svojho vzniku v roku 1903 do 2003 slúžil ako továreň na výrobu bavlny, ktorú vyvážali do celého sveta. Neskôr budovu pradiarne Cvernovky vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a stala sa sídlom mladých architektov, dizajnérov, výtvarníkov, filmárov i divadelníkov. V súčasnosti sa areál premieňa na rezidenčnú štvrť Zwirn (nemecky niť).

Na zastrešenie tvorcov zo starej Cvernovky a hľadanie nových priestorov vznikla v roku 2015 Nadácia Cvernovka. Projekt nadácie na využitie internátu, ktorým sa predĺžil nájom pre vybudovanie Centra metropolitných inovácií, schválili krajskí poslanci v júni minulého roka. Nadácia Cvernovka musí podľa nájomnej zmluvy počas desiatich rokov do budovy a reálu školy investovať minimálne 1,6 milióna eur. Nájom na 25 rokov nadácii začal plynúť 1. augusta 2016.

Doterajšie rekonštrukčné práce ako aj plánované aktivity tejto sú možné aj vďaka podpore Nadácie VÚB. Prispieť na budovanie a projekty Novej Cvernovky však môže každý, napríklad aj venovaním 2 % z dane. Viac podrobností o možnostiach podpory sa dá nájsť na webstránke Nadácie Cvernovka http://nadaciacvernovka.sk/.

- - Inzercia - -