Dnes je piatok, 18.január 2019, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Auto pre ŤZP v Petržalke od októbra urobilo vyše sto rozvozov

február 19, 2018 - 16:50
Prepravná služba pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) obyvateľov v bratislavskej Petržalke od začiatku fungovania do konca januára tohto roka zabezpečila 101 rozvozov.

 Služba začala fungovať vlani v októbri a Stredisko sociálnych služieb Petržalka za tento čas uzatvorilo 38 zmlúv o poskytovaní tejto služby. Preprava má odľahčiť rodinných príslušníkov starších a hendikepovaných obyvateľov Petržalky. Ako informovala Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského miestneho úradu, auto klienti využívajú zatiaľ len na území Bratislavy, v prvom rade na návštevu lekára, na rehabilitáciu, nákup, či na kultúrne podujatia. „Ťažko zdravotne postihnutí Petržalčania túto službu využívajú aj na cestu do práce,“ dodala.

V súčasnosti vozí hendikepovaných občanov auto, ktoré je vybavené otočným vysúvacím sedadlom, elektrickým zdvíhacím zariadením a žeriavom pre uskladnenie elektrického vozíka. Auto je päťmiestne, naraz tak prepraví troch, najviac štyroch klientov. K dispozícii je aj vodič, ktorý klientom pomôže s nastupovaním a vystupovaním i s manipuláciou s invalidným vozíkom

Na prepravnú službu majú nárok Petržalčania s ťažkým zdravotným postihnutím, klienti Strediska sociálnych služieb, ale aj tí, ktorých momentálny zdravotný zdrav obmedzuje v pohybe. Služba funguje počas pracovných dní od siedmej do pol štvrtej. Objednať si ju treba minimálne deň vopred medzi 8:30 a 15:00 na telefónnom čísle 02/ 625 204 14 alebo mailom na: doprava@ssspetrzalka.sk . Poskytujú ju len na území Bratislavského samosprávneho kraja. Kto chce prepravnú službu využívať, musí najskôr v budove Strediska sociálnych služieb na Vavilovovej 18 predložiť potrebné doklady. Sú to rozhodnutie o dôchodku, preukaz ŤZP, posudok z úradu práce alebo potvrdenie lekára o nepriaznivom zdravotnom stave.

Petržalčan, ktorý si službu objedná, zaplatí 0,30 eura za kilometer, rovnakú sumu zaplatí aj ten, kto ho bude sprevádzať. Prepravnú službu si môže objednať aj ten, kto nemá v Petržalke trvalé bydlisko, zaplatiť však bude musieť 0,50 eura za kilometer cesty. K úhrade za prepravu pripočítajú stojné, za každú začatú hodinu 1,50 eura. Minimálnu platbu za výjazd určili vo výške dvoch eur.

Prepravnú službu schválili petržalskí miestni poslanci na vlaňajšom júnovom zasadnutí zastupiteľstva. Na tento účel vo vlaňajšom petržalskom rozpočte vyčlenili 30-tisíc eur.

Ilustračná foto: pixabay.com

- - Inzercia - -