Dnes je utorok, 18.december 2018, meniny má: Sláva
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šakal v uliciach Bratislavy

marec 08, 2018 - 17:03
Ľudia, neverili vlastným očiam. Z výklenku budovy Reduty, v historickom centre Bratislavy, zvedavo hľadel na okoloidúcich šakal. Ako sa tento tvor, ktorého domovom sú najjužnejšie časti Európy, Ázia, či horúca Afrika, dostal za mrazivého februárového dňa do ulíc nášho hlavného mesta?

Môže však toto teplomilné zviera prežiť v našom klimatickom pásme vo voľnej prírode? „Môže. Dokonca sa v dôsledku klimatických zmien u nás už postupne udomácňuje,“ hovorí zoologička, z bratislavskej ZOO, Mgr. Silvia Pirošková. „Hoci to nie je náš pôvodný druh, nie je vzácnosťou ho stretnúť v lesoch južného Slovenska, aj v okolí Bratislavy. Už v minulosti k nám prenikali zablúdení jedinci a postupom času sa tu určitá komunita šakalov natrvalo usadila. Pravdepodobne to súvisí s globálnym otepľovaním.“ Šakal nám teda v budúcnosti môže kedykoľvek pokojne skrížiť cestu na turistických chodníčkoch, no nájsť ho v centre rušného mesta? „Tak to je skutočne raritný úkaz.“ Súhlasí. „Pravdepodobne hľadal potravu, alebo ho k tomu dohnala iná zložitá situácia, konflikt s konkurenčnými mäsožravcami vo voľnej prírode a podobne.“ Pravú príčinu, čo ho doviedlo do rušných ulíc mesta sa už asi nedozvieme, no vyzerá to tak, že šakal pre nás nebude až takým tvorom ako doteraz. Máme sa ho báť?

„Je to veľmi plaché zviera a útočí len vo veľmi vyhranených situáciách.“ Priam upokojujúco znejú Silviine slová, ale... Samozrejme, aj bezúhonnosť a mierumilovnosť šakala má svoj ale. Na vlastnú skúsenosť s týmto tvorom si zaspomínala riaditeľka ZOO, Miloslava Šavelová. „Počas mojej návštevy jedného národného parku v Afrike, sa k nám priblížila svorka šakalov. Domorodec, ktorý nás sprevádzal, nás okamžite hneď zahnal späť do auta, s tým, že takáto svorka je veľmi nebezpečná.“

A aj keď nechceme byť šíritelia poplašných správ, upozorňujeme, že šakal je skupinové zviera, ktoré sa prirodzene zdržiava vo svorke.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -